Tematínska 5/A, Bratislava 851 05
0800 800 522 (pracovné dni 8.00-20.00)
informacie@rodinnabanka.sk

Prečo si uložiť pupočníkovú krv a tkanivo pupočníka do banky?

Perinatálne tkanivá robia úžasné veci

Využitie vlastných ľudských buniek je najprirodzenejšou metódou liečby. Niektoré typy vlastných buniek sa úspešne využívajú už veľa rokov, napríklad pri umelom oplodnení alebo pri transplantácii krvotvorných buniek, pri liečbe onkologických pacientov či pri využití povrchových obalov placenty v očnom lekárstve (oftalmológii). Pôrod je jedinečná chvíľa, kedy prichádza bábätko na svet a zároveň aj jedinečná možnosť k uloženiu vlastných tkanív a buniek v kryobanke. Tieto bunky sa dajú získať úplne bez rizika a naviac ide o bunky mladé a veľmi vitálne.

Laicky povedané ide o najlepší možný “stavebný materiál” ľudského tela. Tieto bunky majú úžasnú schopnosť premeny do viacero bunkových typov (napríklad kosti, chrupavka alebo tukové tkanivo) a naviac to dokážu nie len v tele, z ktorého pochádzajú, ale prakticky kdekoľvek, v akomkoľvek inom ľudskom tele. Bola preukázaná ich schopnosť regulovať imunitu alebo vysoký regeneračný a reparačný potenciál pri hojení tkanív a hojení zápalov.


Čo to znamená? Otvára sa budúcnosť, kde bude možné tieto bunky využiť k liečbe veľkého množstva ochorení alebo vďaka nim regenerovať opotrebené časti organizmu.

V celom ľudskom tele by sme v súčasnosti ťažko hľadali orgán, ktorý by aktuálne nebol predmetom výskumu, ktorého cieľom je jeho obnova pomocou niektorého perinatálneho tkaniva. Z hľadiska zabezpečenia budúcnosti života a zdravia vašej rodiny, tak ide o najlepšiu životnú poistku, ktorú si môžete zvoliť.


Ďalším dôvodom, prečo sú perinatálne tkanivá (pupočníková krv, tkanivo pupočníka) vhodným zdrojom buniek pre liečbu v regeneratívnej medicíne je ich imunitná nezralosť a mladosť. Aj kmeňové bunky totiž stárnu a strácajú svoje schopnosti sa deliť a obnovovať poškodené tkanivá a orgány. Dospelé kmeňové bunky sa dajú získať aj z iných zdrojov, nachádzajú sa v malom množstve prirodzene vo všetkých orgánoch ľudského tela. Je však obtiažne ich získať. Vo väčšine prípadov ide o invazívne zákroky spojené s určitou mierou rizika. Ide napríklad o odber tukového tkaniva liposukciou alebo odber kostnej drene – invazívny zákrok pod narkózou.

Perinatálne tkanivá sú veľmi perspektívnom zdrojom ľudských buniek a tkanív pre liečebné účely, ale ich využitie nie je žiadnou novinkou. Pupočníková krv sa pre transplantácie krvotvorby využíva už od roku 1988, amniová membrána (pochádzajúca z placenty) sa používala pre liečbu popálenín už pred sto rokmi a od polovice 20. storočia sa využíva v širokej škále ďalších indikácií.


ČO JE KRYOBANKA?

Kryobanka je kontajnerové zariadenie, ktoré zabezpečuje bezpečne riadené zamrazenie (kryokonzervovanie) biologického materiálu na teplotu pod mínus 150 °C. Pri tejto teplote vydržia kmeňové bunky neporušené veľa rokov.