



Hypoxicko-ischemická encefalopatia
Titulní strana / Oblasti léčby / Hypoxicko-ischemická encefalopatia
Hypoxicko-ischemická encefalopatia (HIE) je klinicko-patologická jednotka, ktorá vzniká v dôsledku difúzneho hypoxicko-ischemického postihnutia centrálneho nervového systému u nedonosených novorodencov. Najčastejšou príčinou je perinatálna asfyxia. U nedonosených novorodencov sa za týchto podmienok vyvíja periventrikulárna leukomalácia.




Rozsah poškodenia centrálneho nervového systému závisí od závažnosti HIE. Pri ťažkých formách HIE sa uvádza úmrtnosť 25-50 %. K úmrtiu zvyčajne dochádza počas prvého týždňa života v dôsledku multiorgánového zlyhania. Približne 80 % detí s ťažkou formou HIE, ktoré prežijú, má závažné komplikácie vrátane mozgovej obrny, psychomotorickej retardácie, hluchoty, slepoty, epilepsie. Následky HIE možno v indikovaných prípadoch zmierniť kontrolovanou hypotermiou, hyperbarickou liečbou a experimentálne možno použiť vlastnú pupočníkovú krv dieťaťa, ak bola zachovaná pri pôrode.
Experimentálna liečba a klinické skúšky
Pozitívne účinky bunkovej terapie pri hypoxicko-ischemickej encefalopatii (jedna z Honzíkových diagnóz) opísali vedecké tímy v mnohých odborných článkoch. Napríklad v roku 2017 bola v prestížnom časopise Pediatric Research uverejnená štúdia o použití bunkovej terapie pri hypoxicko-ischemickej encefalopatii novorodencov, ktorá nastoľuje otázku vytvorenia nových protokolov na prevenciu ischemického poškodenia mozgu.