Tematínska 5/A, Bratislava 851 05
0800 800 522 (pracovné dni 8.00-20.00)
informacie@rodinnabanka.sk

Osteoartritida

OCHORENIE/PORANENIE KOSTÍ | KOSTNÁ DREŇ, TUKOVÉ TKANIVO

Osteoartritída je degeneráciou chrupavky, čo je tuhé a ohybné tkanivo pokrývajúce konce kĺbov a tvoriaca orgány ako uši, nos a priedušnica.

Chrupavka umožňuje kostiam kĺzať jedna po druhej a chráni ich pred vzájomným poškodením. Zranenie, zápal alebo poškodenie chrupavky spôsobené športom, genetickými faktormi alebo autoimunitnou reakciou organizmu vedie k bolestiam a obmedzeniu pohybu postihnutých kĺbov. Môže preto byť akútna, s náhlym prepuknutím spôsobená zranením, nebo sa môže prejavovať ako chronická dlhodobá degradácia.

Presný počet osôb trpiacich osteoartritídou je neznámy v dôsledku toho, že postihnutí s miernejšími symptómami nevyhľadávajú lekársku pomoc alebo sa spoliehajú na tlmenie bolesti a zápalu bežne dostupnými liekmi.

Pozrieme sa znovu do štatistík Veľkej Británie, žije tam odhadom 8 miliónov ľudí postihnutých osteoartritídou, a náklady s ňou spojené sú odhadované na 1% ročného HDP. Viac než 10 000 ľudí ročne vyžaduje lekárske ošetrenie. Osteoartritída je najčastejšia u žien nad 50 rokov, zatiaľ čo poškodenie pri úrazoch sa častejšie vyskytuje u osôb mladších než 35 rokov.

Klinické testy

Existuje 104 klinických testov skúmajúcich kmeňové bunky a osteoartritídu. Väčšina z nich sa sústredí na protizápalový účinok mezenchymálnych kmeňových buniek MSC. Tri testy sa tiež zamerali na prieskum využitia pupočníkovej krvi na prípady osteoartritídy a v Číne bolo v štúdií Ľudovej nemocnice Pekingskej univerzity dokázané, že injekcie kmeňových buniek u laboratórnych myší obmedzili zápal a zlepšili prejavy artritídy.

Zhrnutie

Zdá se vysoce pravděpodobné, že kmenové buňky nabízejí příležitost zvrátit některé z nejvážnějších projevů osteoartritidy a dokonce tuto chorobu vyléčit.

Súvisiace odkazy


http://www.cartilagehealth.com/acr.html

http://www.nhs.uk/Conditions/Cartilage-damage/Pages/Causes.aspx

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21548740
Regen Med. 2011 May;6(3):351-66. Prospects of stem cell therapy in osteoarthritis. Roberts S, Genever P, McCaskie A, De Bari C.