NEUROLOGICKÉ | PUPOČNÍKOVÁ KRV
Mozgová obrna je chronickým dlhodobým stavom, pri ktorom je obmedzená kontrola svalov pre poškodenie mozgových hemisfér v dôsledku asfyxie (nedostatku kyslíka).
K tomu môže dôjsť ešte pred narodením v dôsledku:
- Obmedzeniu krvného zásobovania bielej hmoty následkom infekcie, nízkeho krvného tlaku matky, predčasného pôrodu a užívania kokaínu.
- Abnormálneho rozvoja mozgu spôsobeného genetickou abnormalitou, infekciou alebo traumou.
- Vnútrolebečného krvácania následkom mŕtvice, vysokého krvného tlaku matky alebo infekcie.
- Porúch krvného zásobovania v priebehu pôrodu, napríklad ak je pupočná šnúra omotaná okolo krku.
Mozgová obrna sa môže vyskytnúť i po narodení, obvykle ako následok infekcie alebo traumatického poranenia.
Štatistiky pre SR nie sú k dispozícií a zahraničné tiež uvádzajú len hrubé odhady. Vo Veľkej Británii postihne 1 z 500 novorodencov ročne a je obvykle spojená s ďalšími obmedzujúcimi zdravotnými stavmi ako je epilepsia. V súčasnosti tam žije 110 000 postihnutých, náklady na ich liečbu a starostlivosť stoja národnú zdravotnú službu 4 miliardy libier ročne. Okrem toho sú tu tiež náklady v podobe absentujúceho príjmu opatrujúcich osôb, neskôr preplácané výdavky, psychologické následky a dopady na produktivitu.
Klinické testy
V súčasnosti je známych 19 klinických testov s využitím pupočníkovej krvi pre liečbu mozgovej obrny.
Jeden z najvýznamnejších testov kmeňových buniek sa odohráva na Duke University v Severnej Karolíne pod vedením Dr. Joanne Kurtzberg. Pacienti s mozgovou obrnou dostávajú niekoľko transfúzií pupočníkovej krvi a výsledky zatiaľ vykazujú kľúčové zlepšenia ich kognitívnych funkcií, správania i sociálnych schopností.
Zhrnutie
Napriek tomu, že je liečba s využitím kmeňových buniek stále veľmi experimentálna, javí sa pupočníková krv výhodnejšia ako iné zdroje kmeňových buniek, pričom sa ako najlepšie ukazujú autológne zdroje kmeňových buniek. Je tiež treba zmieniť, že je to stále vo fáze klinických testov, a nie je teda dosiaľ liečba široko dostupná.
Súvisiace odkazy
http://www.nhs.uk/Conditions/Cerebral-palsy/Pages/Causes.aspx
http://www.nice.org.uk/nicemedia/live/13803/60879/60879.doc
http://www.publications.parliament.uk/pa/ld200809/ldhansrd/text/91104-gc0003.htm#091104114000035
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ana.22518/abstract
Ann Neurol. 2011 Nov;70(5):698-712 Stem cell therapy for neonatal brain injury: Perspectives and Challenges. Titomanlio L., Kavelaars A., Dalous J., Mani S., El Ghouzzi V., Heijnen C., Baud O., Gressens P.