Tematínska 5/A, Bratislava 851 05
0800 800 522 (pracovné dni 8.00-20.00)
informacie@rodinnabanka.sk

Lupus

AUTOIMUNITNÉ/ZÁPALOVÉ | TRANSPLANTÁCIA ALOGÉNNYCH KMEŇOVÝCH BUNIEK

Lupus je chronická porucha imunitného systému, ktorá vedie k tvorbe príliš veľa protilátok. To spôsobuje zápalovú reakciu, ktorá môže ovplyvňovať niekoľko orgánov tela.

Predpokladá sa, že lupus by mohol byť dedičný, aj keď za spúšťač sú pokladané tiež hormonálna aktivita a vírusové infekcie. Nie je infekčný, ani nákazlivý.

Lupus postihuje hlavne ženy afro-karibského, čínskeho a ázijského pôvodu s incidenciou 50 až 100 postihnutých na 100 000. Najčastejšie je spájaný s hormonálnymi zmenami, ako je tehotenstvo, menopauza a puberta. Väčšina postihnutých lupusom je neschopná pracovať na plný úväzok alebo je pokladaná za invalidných. Pacientov s lupusom pritom rok od roku pribúda a rovnako rastú i náklady na starostlivosť o nich. Napríklad v roku 2013 evidovala VZP v Českej republike celkovo 4 274 chorých a za starostlivosť o nich zaplatila cez 42 miliónov, v roku 2014 už to bolo 4 339 klientov a náklady presiahli 47,6 milióna (zo Slovenska údaje nie sú k dispozícii).

Klinické testy

Súčasná liečba je zamerená na zníženie počtu protilátok a symptomatickú úľavu od bolesti spojenej s chorobou.

Nedávny klinický test uskutočnený v Číne však naznačuje, že kmeňové bunky môžu dramaticky zlepšiť kvalitu života osôb postihnutých lupusom. 16 pacientom boli podané infúzie kmeňových buniek z pupočnej šnúry, ktoré spôsobili výrazný pokles aktivity ochorenia po troch mesiacoch. U šiestich pacientov sa tiež zlepšil stav súvisiaceho poškodenia ľadvín.

Súčasná práca skúmajúca imuno-modulačný efekt MCS buniek v tele – hlavne u modelov pre-zápalových chorôb – vykazuje sľubné výsledky vedúce k efektívnejšej liečbe.

Štúdie na pacientoch

Bola vykonaná štúdia na pacientoch s použitím alogénnych MCS buniek u štyroch postihnutých. V nasledujúcich 12 až 18 mesiacoch sa objavili dôkazy o remisií ochorenia, prejavujúce sa zlepšením sérologických markerov a renálnych funkcií.

Zhrnutie

Použitie pupočníkovej krvi, kostnej drene a kmeňových buniek pochádzajúcich z periférnej krvi alebo hematopoetických línií bolo preukázané ako účinné, ale stále je treba potvrdiť následný a dlhodobý účinok.

 

Súvisiace odkazy


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19489103
Stem Cells. 2009 Jun;27(6):1421-32. Mesenchymal stem cell transplantation reverses multiorgan dysfunction in systemic lupus erythematosus mice and humans. Sun L, Akiyama K, Zhang H, Yamaza T, Hou Y, Zhao S, Xu T, Le A, Shi S.

http://www.lupusuk.org.uk/what-is-lupus/so-its-lupus

http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00278590
Allogeneic Stem Cell Transplantation in Systemic Lupus Erythematosus.

http://www.lupus.org/webmodules/webarticlesnet/templates/new_researchlfa.aspx?articleid=1144&zoneid=31

http://digitaljournal.com/article/311616

https://www.lupus.org/research-news/entry/an-exploration-study-of-umbilical-cord-stem-cell-treatment-in-lupus