K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Od výskumu k liečbe

"Bunky sú základnými jednotkami života. Ak ľuďom poskytneme možnosť skladovať ich vlastné zdravé bunky, kým veda pracuje na lepších a lepších bunkových terapiách, myslím si, že to môže ľuďom poskytnúť veľmi osobný zdroj na zlepšenie ich zdravia v neskoršom veku."
david_scadden
Prof. Dr. David Scadden
spoluzakladateľ Harvard Stem Cell Institute a GoodCell

Pupočníková krv a tkanivo v klinických skúškach

Aktualizované v júni 2022. Zdroj: Parents Guide

0
klinických štúdií s použitím pupočníkovej krvi

Od začiatku pokročilej liečby pomocou buniek pupočníkovej krvi do konca roka 2021 bolo na celom svete zaregistrovaných 276 klinických štúdií pupočníkovej krvi. V júni 2022 sme skontrolovali stav týchto štúdií a zistili sme, že na 281 miestach prebieha nábor do 110 štúdií pupočníkovej krvi, a to tak pokročilej terapie, ako aj tradičnej transplantácie.

Pupočníková krv bola prvýkrát v Českej republike podaná dvojročnému dieťaťu po utopení, u ktorého bola diagnostikovaná hypoxicko-ischemická encefalopatia, dekerebrálna spasticita a vigilná kóma. Niekoľko týždňov po podaní sa stav dieťaťa začal zlepšovať. Klinické štúdie skúmajú jej využitie pri liečbe detskej mozgovej obrny, cukrovky alebo straty sluchu.

0
klinických štúdií s použitím tkaniva pupočníka

Aktualizovali sme aj naše štatistiky o pokročilej bunkovej terapii s tkanivom pupočníka a inými perinatálnymi zdrojmi, ako je placenta a amniotická membrána. Kumulatívne sa do konca roka 2021 uskutočnilo 464 štúdií len s tkanivom pupočníka a 151 štúdií s inými perinatálnymi tkanivami a kombináciami perinatálnych tkanív.

Mezenchymálne stromálne bunky (MSC) z pupočníkového tkaniva majú regeneračné a protizápalové vlastnosti a môžu sa použiť napríklad pri 3D bioprintingu. Experimentálne sa už používajú pri liečbe neurologických ochorení, poranení miechy a ťažkého zápalu pľúc. MSC slúžia aj ako doplnková liečba pri transplantácii krvotvorných buniek, kde obmedzujú odmietnutie krvotvorného štepu príjemcom.

Klinické pracoviská podávajúce vlastnú pupočníkovú krv v Českej republike a EÚ

Ak potrebujete pupočníkovú krv na liečbu, kontaktujte nás a našich lekárov bez obáv. Urobíme všetko pre to, aby sme vám pomohli nájsť vhodné klinické pracovisko. Prehľad niektorých vybraných nemocníc v Európe nájdete na mape nižšie. Ak ošetrujúci lekár rozhodne o použití pupočníkovej krvi, aplikácia je v Českej republike hradená z verejného zdravotného poistenia. Je možné využiť aj kliniky so skúsenosťami s podávaním pupočníkovej krvi v Európskej únii.

Institut Jules Bordet

Malacky

FN Brno

Pupočníková krv

Experimentálna liečba hypoxicko-ischemickej encefalopatie

Pozitívne účinky bunkovej terapie pri hypoxicko-ischemickej encefalopatii (jedna z Honzíkových diagnóz) opísali vedecké tímy v mnohých odborných článkoch. Napríklad v roku 2017 bola v prestížnom časopise Pediatric Research uverejnená štúdia o použití bunkovej terapie pri hypoxicko-ischemickej encefalopatii novorodencov, ktorá nastoľuje otázku vytvorenia nových protokolov na prevenciu ischemického poškodenia mozgu.

Môžeme sa oprieť aj o štúdie Dr. Joanne Kurtzberg z Duke University, ako aj Yoshiaki Sato (Nagoya University Hospital, Nagoya) a Masahiro Tsuji (Kyoto Women's University, Kyoto, Japonsko) a už spomínaný pediatrický výskum, resp. ďalšie pediatrické výskumy publikované Pedrom M. Pimentel-Coelho, Paulo H. Rosado-de-Castro, Lea M. Barbosa da Fonseca a Rosalia Mendez-Otero (Universidade Federal do Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazília), ako aj napríklad kazuistika A. Jensen a E. Hamelmann (Ruhr-University Bochum, Nemecko).

Použitie súrodeneckej krvi na liečbu hypoxie

Boli zaznamenané aj prípady, keď sa pupočníková krv súrodencov použila na liečbu kómy po utopení. Ani nie trojročná Sofia sa takmer utopila, keď sa pod ňou prelomil ľad. Stav dievčatka bol vyhodnotený ako kritický. Diagnóza: hypoxicko-ischemické poškodenie CNS, decerebrálna rigidita. Sama si nezachovala vlastnú pupočníkovú krv, ale v tom čase bola jej matka tehotná a čakala druhé dievčatko. Lekári jej odporučili, aby na liečbu použila svoju pupočníkovú krv. Našťastie bola krv kompatibilná a po prvej transfúzii sa všetko začalo obracať k lepšiemu. Kŕče a neurologické deficity zmizli a po dvoch mesiacoch začala Sophie sama prehĺtať.

Okrem liečby pupočníkovou krvou Sofia pravidelne podstupovala rôzne rehabilitačné programy. Jej matka si však myslí, že práve pupočníková krv pôsobila ako elixír života a naštartovala Sofiino telo k regenerácii. "Kmeňové bunky pupočníkovej krvi sú ako inteligentný lekár, keď sa dostanú do tela, putujú tam, kde sú potrebné na liečbu." Dnes je desať rokov po liečbe a Sofie chodí do ôsmej triedy. Na začiatku liečby bola úplne ochrnuté dieťa a po niekoľkých rokoch liečby je z nej šťastné dievčatko. Stále má problémy s rečou a matematikou, ale chodí do školy a komunikuje s ostatnými deťmi.

Príklady odborných publikácií - pupočníková krv

01
Klinická štúdia
Novorodenecká hypoxicko-ischemická encefalopatia. Štúdia bezpečnosti a uskutočniteľnosti liečby autológnymi kmeňovými bunkami z pupočníkovej krvi (NEOSTEM).
02
Výskum
Testovanie pupočníkovej krvi ako prevencia detskej leukémie.

Tkanivo pupočníka

Použitie MSC z pupočníka v terapii (experimentálne)

Skleróza multiplex

Parkinsonova choroba

Demencia

Alzheimerova choroba

Posttraumatické poškodenie CNS

Mozgová obrna

Amyotrofická laterálna skleróza

Chronický únavový syndróm

Mŕtvica

Kardiovaskulárne ochorenie

Erektilná dysfunkcia

Artritída

Osteoartróza

Komplikácie športových úrazov

Zlepšenie športového výkonu

Crohnova choroba

Cirhóza pečene

Peptické vredy

Chronická pankreatitída

Diabetes

Diabetická noha

CHOCHP

Cystická fibróza

Astma

Chronická rinitída

Imunoterapia

Neplodnosť (gynekologické problémy)

Boj proti starnutiu

Estetické aplikácie - liečba kožných problémov

Štvornásobné zvýšenie počtu štúdií s MSC z pupočníka

V posledných rokoch sa výrazne zvýšil počet klinických štúdií využívajúcich mezenchýmové stromálne bunky (MSC) z pupočníkového tkaniva na liečbu širokého spektra ochorení. Za posledných 7 rokov sa počet štúdií začatých v danom roku viac ako štvornásobne zvýšil.

Štvornásobné zvýšenie počtu štúdií s MSC z pupočníka

V posledných rokoch sa výrazne zvýšil počet klinických štúdií využívajúcich mezenchýmové stromálne bunky (MSC) z pupočníkového tkaniva na liečbu širokého spektra ochorení. Za posledných 7 rokov sa počet štúdií začatých v danom roku viac ako štvornásobne zvýšil.

Príklady vedeckých publikácií - tkanivo pupočníka

01
Publikácia
Predklinická štúdia mezenchymálnych stromálnych buniek pupočníka na obnovu ischemického srdcového tkaniva.
02
Publikácia
Mezenchymálne stromálne bunky získané z pupočníka pri kardiovaskulárnych ochoreniach.

Ďalšie publikované klinické štúdie

Léčba pupečníkovou krví zvyšuje svoji prestiž. Duke podává řadu patentů

Patentové právo je velmi složitá oblast. Patent je právní ochrana vynálezu, která...

Transplantace mezenchymálních stromálních buněk zlepšuje výsledky pacientů s pneumonií způsobenou COVID-19

Nově identifikovaný infekční vir způsobující onemocnění COVID–19 se stává globální světovou výstrahou...

Koronavirus: Tkáň pupečníku obsahuje kmenové buňky. S jejich využitím evidujeme úspěšné vyléčení několika pacientů s COVID-19

Koncem února tohoto roku se objevily na nejdůležitějším webu evidujícím klinické studie...

Koronavirus: Pacientku v Číně zachránili stromálními buňkami z tkáně pupečníku

Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila koronavirus (onemocnění COVID-19) za „ohrožení veřejného zdraví...

Příběh Emy. Využití pupečníkové krve při operaci rozštěpu páteře

Malá Ema se narodila v roce 2015. Již během těhotenství rodiče Emy věděli,...

Dobré zprávy pro rodiny, které mají děti s mozkovou obrnou

Potvrzuje se neskutečný potenciál kmenových buněk, pocházejících z pupečníkové krve, která byla...

Krev z pupečníku byla využita úspěšně k léčbě lymfoblastické leukémie

Patnáctiletý chlapec Quentin Murray z New Orleans (USA) se jako první na...

Naděje budoucnosti? Nové důkazy o schopnostech perinatálních tkání

Perinatální tkáně jsou jedinečným zdrojem mladých buněk Zdroj: INSTORY.CZ Perinatální tkáně a...

Nové důkazy o regeneračních schopnostech perinatálních tkání: tkáň pupečníku by mohla pomáhat v léčbě roztroušené sklerózy

Klinická studie publikována v březnu 2018 v Journal of Translational Medicine potvrzuje schopnost perinatálních...