Tematínska 5/A, Bratislava 851 05
0800 800 522 (pracovné dni 8.00-20.00)
informacie@rodinnabanka.sk

Čo je placenta a amniová membrána?

Placenta (tiež plodový koláč, plodové lôžko) je orgán, ktorý zabezpečuje bábätku všetko, čo potrebuje, dokiaľ ho žena nosí v brušku. Je najdôležitejším spoločným orgánom matky a plodu, funguje ako komunikačné spojenie matky s dieťaťom.

Súčasťou placenty je aj tenká priehľadná blanka bez ciev, amniová membrána, ktorá z placenty prechádza na plod, ktorý obklopuje a chráni. Vďaka svojím regeneračným vlastnostiam sa amniová membrána už veľa rokov využíva v medicíne, hojne napríklad v očnom lekárstve ako krytie poraneného oka.

Národné centrum tkanív a buniek v Brne intenzívne pracuje na overení hojivých účinkov amniovej membrány pri liečbe chronických rán a popálenín.


Placenta spolu s amniovou membránou sa bežne po pôrode likvidujú ako biologický odpad.


Spracovanie placenty a amniovej membrány prebieha v Národnom centre tkanív a buniek, v tzv. „čistých“ laboratóriách. Naše postupy aj laboratóriá sú pravidelne kontrolované Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv.

Amniovú membránu pre očné použitie dodávame do 25 nemocníc v Českej republike, kde sú aplikované pacientom s poranením alebo poškodením rohovky – s rohovkovými vredmi, prederavením rohovky, poleptaním oka a pod. Amniová membrána môže zachrániť pacienta pred transplantáciou rohovky, nezriedka aj pred stratou oka.

Prípravky z amniovej membrány sa ďalej používajú pri krytí a liečbe akútnych aj chronických rán, vredov, v chirurgii pri rekonštrukčných operáciách k prevencii zrastov a podpore hojenia.


Unikátne vlastnosti amniovej membrány:

  • podpora hojenia, epitelizácia,

  • potlačenie zápalu,
  • potlačenie zjazvenia,
  • potlačenie infekcie,
  • zmiernenie bolesti, dráždenia,
  • zábrana zrastov.Možnosť darovať placentu

Mamičky majú možnosť placentu darovať pre liečebné účely alebo pre ďalší výskum hojivých vlastností a pomôcť tak veľkému počtu pacientov. Placentu je možné darovať iba v prípade pôrodu cisárskym rezom, obvykle je odber robený pri plánovaných sekciách. V gynekologickej ambulancii Vám ošetrujúci personál poskytne potrebnú dokumentáciu a pomôže Vám ju vyplniť.

Obdržíte tri formuláre:

  • informovaný súhlas darkyne s darovaním placenty,

  • dotazník darkyne placenty,
  • posúdenie zdravotnej spôsobilosti žijúceho darcu tkaniva.

Vyplnenú dokumentáciu prinesiete so sebou pri nástupe k pôrodu a odovzdáte pôrodnej asistentke. Všetko ostatné zariadia pracovníci pôrodnice.

Približne za pol roka Vás pozveme na opakovaný odber krvi. Tento odber je nutný k posúdeniu zdravotnej nezávadnosti odobranej placenty. Budete mať zároveň prehľad o Vašom zdravotnom stave.

Náklady súvisiace s opakovaným odberom Vám budú kompenzované.