Placenta (tiež plodový koláč, plodové lôžko) je orgán, ktorý zabezpečuje bábätku všetko, čo potrebuje, dokiaľ ho žena nosí v brušku. Je najdôležitejším spoločným orgánom matky a plodu, funguje ako komunikačné spojenie matky s dieťaťom.
Súčasťou placenty je aj tenká priehľadná blanka bez ciev, amniová membrána, ktorá z placenty prechádza na plod, ktorý obklopuje a chráni. Vďaka svojím regeneračným vlastnostiam sa amniová membrána už veľa rokov využíva v medicíne, hojne napríklad v očnom lekárstve ako krytie poraneného oka.
Národné centrum tkanív a buniek v Brne intenzívne pracuje na overení hojivých účinkov amniovej membrány pri liečbe chronických rán a popálenín.
Placenta spolu s amniovou membránou sa bežne po pôrode likvidujú ako biologický odpad.
Spracovanie placenty a amniovej membrány prebieha v Národnom centre tkanív a buniek, v tzv. „čistých“ laboratóriách. Naše postupy aj laboratóriá sú pravidelne kontrolované Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv.
Amniovú membránu pre očné použitie dodávame do 25 nemocníc v Českej republike, kde sú aplikované pacientom s poranením alebo poškodením rohovky – s rohovkovými vredmi, prederavením rohovky, poleptaním oka a pod. Amniová membrána môže zachrániť pacienta pred transplantáciou rohovky, nezriedka aj pred stratou oka.
Prípravky z amniovej membrány sa ďalej používajú pri krytí a liečbe akútnych aj chronických rán, vredov, v chirurgii pri rekonštrukčných operáciách k prevencii zrastov a podpore hojenia.
Unikátne vlastnosti amniovej membrány:
-
podpora hojenia, epitelizácia,
- potlačenie zápalu,
- potlačenie zjazvenia,
- potlačenie infekcie,
- zmiernenie bolesti, dráždenia,
-
zábrana zrastov.
Možnosť darovať placentu
Mamičky majú možnosť placentu darovať pre liečebné účely alebo pre ďalší výskum hojivých vlastností a pomôcť tak veľkému počtu pacientov. Placentu je možné darovať iba v prípade pôrodu cisárskym rezom, obvykle je odber robený pri plánovaných sekciách. V gynekologickej ambulancii Vám ošetrujúci personál poskytne potrebnú dokumentáciu a pomôže Vám ju vyplniť.
Obdržíte tri formuláre:
-
informovaný súhlas darkyne s darovaním placenty,
- dotazník darkyne placenty,
-
posúdenie zdravotnej spôsobilosti žijúceho darcu tkaniva.
Vyplnenú dokumentáciu prinesiete so sebou pri nástupe k pôrodu a odovzdáte pôrodnej asistentke. Všetko ostatné zariadia pracovníci pôrodnice.
Približne za pol roka Vás pozveme na opakovaný odber krvi. Tento odber je nutný k posúdeniu zdravotnej nezávadnosti odobranej placenty. Budete mať zároveň prehľad o Vašom zdravotnom stave.
Náklady súvisiace s opakovaným odberom Vám budú kompenzované.