K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Príbehy štyroch detí ukazujú význam pupočníkovej krvi pri liečbe rôznych ochorení

Pupočníková krv je bohatým zdrojom kmeňových buniek, ktoré majú schopnosť diferencovať sa na rôzne typy buniek v tele. Túto krv je možno použiť na liečbu mnohých ochorení vrátane rakoviny krvi, ochorení srdca, imunodeficiencií, metabolických porúch a neurologických ochorení. V niektorých prípadoch sa kmeňové bunky z pupočníkovej krvi môžu dokonca použiť na liečbu pacientov, ktorí nie sú geneticky kompatibilní s potenciálnymi darcami kostnej drene.

Príbehy štyroch detí z Poľska, ktorým pomohla pupočníková krv, sú príkladom toho, ako môže táto krv prospieť pacientom. Mateusz, ktorý trpí detskou mozgovou obrnou a ďalšími ochoreniami, podstúpil liečbu kmeňovými bunkami z pupočníka, čo viedlo k výraznému zlepšeniu jeho zdravotného stavu. Antek, ktorý trpel aplastickou anémiou, sa vyliečil vďaka kmeňovým bunkám z vlastnej pupočníkovej krvi, ktorú mu rodičia vložili počas pôrodu. Ada, ktorá trpela detskou mozgovou obrnou, podstúpila transplantáciu kmeňových buniek z vlastnej pupočníkovej krvi, čo jej umožnilo zlepšiť funkčnosť ruky. Wojtek, ktorý trpí Krabbeho chorobou, sa po transplantácii kmeňových buniek z pupočníkovej krvi začal postupne zlepšovať a jeho motorické schopnosti sa zlepšili.

Tieto príbehy ukazujú, ako je pupočníková krv dôležitým zdrojom kmeňových buniek a ako ju možno skladovať a používať na liečbu rôznych ochorení. Uchovávanie pupočníkovej krvi je jednoduchý a bezbolestný proces, ktorý môže mať veľký význam pre budúcnosť dieťaťa. Je dôležité, aby boli rodičia o tejto možnosti informovaní a mohli sa sami rozhodnúť, či chcú uchovať krv svojho dieťaťa, aby v prípade potreby poskytli možnosť liečby.


Diagnóza: Detská mozgová obrna a iné ochorenia

Terapia kmeňovými bunkami pupočníka pri liečbe Mateusza

Mateusz sa narodil s viacnásobným postihnutím. Okrem iného trpí detskou mozgovou obrnou. Vo veku 5 rokov sa Mateusz kvalifikoval na liečbu kmeňovými bunkami z pupočníka. Terapia priniesla úžasné výsledky. Mateusz sa stal menej spastickým, kontaktnejším a zlepšila sa jeho koncentrácia. Chlapec začal robiť prvé kroky a tiež hovoriť jednotlivé slová.


Diagnóza: Aplastická anémie

Antek sa vyliečil vďaka kmeňovým bunkám z vlastnej pupočníkovej krvi

Vo veku troch rokov sa u Antośa objavila aplastická anémia. Toto ochorenie spočíva v poškodení kostnej drene, čo vedie k zníženej tvorbe červených a bielych krviniek a krvných doštičiek a následnej anémii. Záchranou pre pacientov je transplantácia kmeňových buniek. V čase Antekovej choroby mala jeho sestra 7 mesiacov, a hoci bola s ním geneticky kompatibilná, nemohla sa stať darkyňou kostnej drene pre svojho brata, pretože bola príliš mladá. Chlapcovi rodičia našťastie počas pôrodu zabezpečili kmeňové bunky z jeho pupočníkovej krvi. Napriek nízkemu obsahu leukocytov v odobratom biologickom materiáli bol dostatočný na transplantáciu a zachránil Antekovi život.


Diagnóza: Detská mozgová obrna

Použitie vlastných kmeňových buniek pri detskej mozgovej obrne – príbeh Ady

Ada vo veku dvoch rokov podstúpila transplantáciu kmeňových buniek z vlastnej pupočníkovej krvi kvôli detskej mozgovej obrne. Príznakom, ktorý znepokojoval jej rodičov, bol nedostatočný úchop pravej ruky. Po stanovení diagnózy sa ukázalo, že Ada utrpela mŕtvicu a v budúcnosti bude mať problémy s funkciou pravej ruky. Rodičia Ady počas pôrodu zabezpečili pupočníkovú krv. V roku 2018 dievčatko podstúpilo transplantáciu vlastných kmeňových buniek na Duke University v Spojených štátoch. Približne dva dni po transplantácii začala Ada uchopovať pravú ruku.


Diagnóza: Krabbeho choroba

Kmeňové bunky z pupočníka zlepšujú fungovanie Wojteka

Wojtek sa do veku 2,5 roka vyvíjal normálne. Po tomto čase začal krívať na nohu. Žiaľ, ukázalo sa, že trpí Krabbeho chorobou (Krabbeho globoidná leukodystrofia). Ide o zriedkavé dedičné ochorenie, ktoré postihuje bunky CNS a na ktoré neexistuje liek. Jedinou záchranou pre pacientov je možnosť získania kmeňových buniek z pupočníka, ktoré môžu zlepšiť kvalitu života a viesť k pomalšiemu postupu ochorenia. Po liečbe kmeňovými bunkami začal Wojtek prehĺtať, prestal mať kŕče a dokonca začal chodiť do škôlky.