K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Uzdravenie pre Honzíka. Pupočníková krv pri liečbe poškodenia mozgu

Všetko sa začalo 4. 6. 2020, kedy mal Honzík nehodu, pri ktorej sa topil. Musel byť resuscitovaný a letecky bol prepravený do FN Brno, kde lekársky tím bojoval o záchranu Honzíkovho života. Po troch dňoch  sa hneď na prvýkrát podarilo odpojiť Honzíka od dýchacieho prístroja a Honzík bol schopný dýchať sám.

Závažnosť poškodenia Honzíkovho mozgu však bola rozsiahla. Začali sa objavovať opistotóny, čo je príznak ťažkého poškodenia mozgu. Na zmiernenie kŕčov nezaberali žiadne lieky. Tri týždne po úraze bola zahájená liečba v hyperbarickej komore. Po niekoľkých prvých „ponoroch“ sa epistotóny začali zmierňovať. Honzíkovi bol zavedený PEG, ktorým dostával umelú výživu. Lekári konštatovali diagnózu hypoxickej encefalopatie a koma vigille. Dostupné liečebné postupy boli vyčerpané a Honzík mal byť prepustený do domácej starostlivosti…

Transfúzia vlastnej pupočníkovej krvi

Dňa 9. 7. 2020 bola Honzíkovi aplikovaná transfúzia vlastnej pupočníkovej krvi, ktorú mal uchovanú od pôrodu v Rodinnej banke. Pokračovala kyslíková liečba a Honzík ukončil prvých 30 ponorov v hyperbarickej komore.

Na začiatku augusta 2020 je prepustený domov a domáce prostredie má na Honzíka veľmi pozitívny vplyv. Začína sa usmievať, ale aj plakať. Od septembra 2020 začína pravidelne 3x týždenne jazdiť na Vojtovu rehabilitáciu, 2x absolvuje TČM a raz týždenne rehabilitácie Bobata. Honzík vníma a reaguje na všetko okolo seba.

25.9.2020 sa Honzík sám na krátku chvíľu posadil.

Pokračuje rehabilitácia v Klimkovicích a ďalšie ponory v hyperbarickej komore. Honzík pracuje na chôdzi, posilňovaní, jemnej motorike a reči.

V priebehu októbra a novembra 2020 Honzík absolvoval štvortýždňový rehabilitačný pobyt v Klimkovicích so špeciálnym programom Reha motion. Celú dobu veľmi tvrdo pracoval. Zlepšuje sa mu jemná motorika, menší posun nastáva aj v príjme potravy ústami, kedy do seba dostane aspoň pár lyžičiek kašovitej stravy. Stále je však odkázaný na príjem špeciálnej stravy prostredníctvom PEG. Sám lezie, kľačí, zvládne aj vysoký kľak. Vylezie dokonca na pohovku a s pomocou sa dokáže aj postaviť. „Nechodí, ale nevzdávame sa a budeme tvrdo pracovať“ ďalej, píše matka z klimkovického Sanatória.

V decembri pokračujú ponory (celkom 15) v Kübeck – Hyperbarická a potápačská medicína v Kladne. Ponor je do 15 metrov a celkovo trvá 2 hodiny.

Vzhľadom k tomu, že je Honzík už pri vedomí nechce byť v špeciálnom kyslíkovom stave, v ktorom absolvoval predchádzajúce expozície. Má preto vždy špeciálnu kyslíkovú masku. Všetky expozície sú pomerne psychicky i fyzicky náročné, ale vyplatilo sa to. Honzíkovi sa výrazne uvoľnili svaly na tvári. Honzík si so sestričkou užíva vianočné sviatky a v januári 2021 už zase intenzívne cvičí. Absolvuje vyšetrenie v nemocnici a zdá sa že srdce zostane bez následkov. Sú vysadené všetky lieky. V terapii pokračuje u logopéda, desaťkrát denne trénuje hryzenie a štyrikrát denne musí jesť lyžicou.

Stravu má stále do PEG (dostáva špeciálne mlieko Peptamen hadičkou priamo do bruška) V poslednom čase ho začína baviť kreslenie. Ešte v januári poctivo tvrdo rehabilituje v ARCADA neuromedical Centre v Hranicích. Potom ho čaká zavedenie špeciálych zlatých trubičiek do uší. Sú dôležité na vyrovnávanie tlaku v hyperbarickej komore. Súčasné mu vypadli. Honzík podstupuje 8 expozíc v Kübeck Hyberbarická a potápačská medicína v Kladne. S pomocou matky všetko zvláda dobre. Musí sa pripraviť na aplikáciu mezenchymálnych kmeňových buniek z tkaniva pupočníka, ktoré dostane 18. 2. 2021.

Tento príbeh ešte zďaleka nekončí.

– Sledujte profil na facebooku: Uzdravení pro Honzíka
Celý príbeh sledujte na Uzdravení pro Honzíka →


AKTUALIZOVÁNO 23. 9. 2021

Honzíkov príbeh o uzdravení bol včera (22. septembra 2021) prezentovaný v Českej televízii. Potvrdzuje význam použitia pupočníkovej krvi pri liečbe ischemického poškodenia mozgu v dôsledku utopenia…