Tematínska 5/A, Bratislava 851 05
0800 800 522 (pracovné dni 8.00-20.00)
informacie@rodinnabanka.sk

Svetový deň pupočníkovej krvi pripomína stovkám miliónov ľudí význam uchovania perinatálnych tkanív

Svetový deň pupočníkovej krvi pripomína stovkám miliónov ľudí význam uchovania perinatálnych tkanív

Tento rok bol 17. november vyhlásený Svetovým dňom pupočníkovej krvi, každoročnou akciou, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o prínosoch transplantácie pupočníkovej krvi pre život a zároveň poučit rodičov, zdravotníkov a širokú verejnosť o nutnosti uchovania týchto vzácnych buniek. Svetový deň pupočníkovej krvi vyhlásila v roku 2017 organizácia Save the Cord Foundation v americkej Arizone.

V Slovenskej republike pripadá tento deň na sviatok Dňa boja za slobodu a demokraciu. S ohľadom na epidemiologické opatrenia nie je možné robiť happeningy v pôrodniciach, ako sme robili minulý rok. Preto sa tento rok sústredíme výhradne na edukačnú kampaň na sociálnych sieťach.

Vzhľadom k tomu, že počty odberov každým rokom stúpajú, je vidieť, že o uchovaní  perinatálnych tkanív (pupočníková krv a tkanivo pupočníka) rodičia nie iba premýšľajú, ale hojne si aj tieto tkanivá ukladajú. Rodinná banka dlhodobo usiluje o čo najširšie informovanie budúcich rodičov o význame uchovania a o pokroku pri skúmaní liečivých účinkov buniek pochádzajúcich z perinatálnych tkanív.

Pôrodnice už dávno nie sú iba miestom, kde sa narodí bábätko, ale prinášajú dôležitý servis a starostlivosť dlho pred pôrodom. Venujú sa komplexnej príprave budúcej mamičky počas plánovaných vyšetrení alebo na predpôrodných kurzoch, ktoré sa konajú práve na pôde pôrodníc. Aj na nich sa mamičky dozvedia o význame uchovania a odberoch perinatálnych tkanív.

Samotné odbery sú potom vykonávané na vysokej profesionálnej úrovni a spĺňajú najvyššie kritéria na objem odobranej krvi a mikrobiologickú kvalitu transplantátov.

Viac než 40 tisíc transplantácií pupočníkovej krvi

Prvá transplantácia pupočníkovej krvi bola prvýkrát úspešne uskutočnená vo Francúzsku v roku 1988. Francúzsky tím pod vedením dr. Eliane Gluckman vykonal ako prvý na svete transplantáciu pupočníkovej krvi na záchranu chlapca trpiaceho Fanconiho anémiou. Odvtedy bolo na celom svete vykonaných viac než 40 tisíc transplantácií pupočníkovej krvi.

Dnes sa kmeňové bunky pupočníkovej krvi používajú na liečbu viac než 80 život ohrozujúcich chorôb, vrátane srpkovitej anémie, lymfómu a leukémie. Výskum pupočníkovej krvi naznačuje tiež veľký prísľub v regeneratívnej medicíne pre potenciálnu léčbu autizmu, mozgovej obrny, traumatického poškodenia mozgu, cukrovky, mŕtvice, poranenie miechy a mnohých ďalších ochorení. Bohužiaľ ešte  stále je pri väčšine pôrodov pupočníková krv vyhodená ako biologický odpad.

V perinatálnych tkanivách je obrovská budúcnosť a právom sú považované za „biologickú poistku rodiny“. Výsledky mnohých vedeckých štúdií nás ubezpečujú, že bunky pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka zohrajú v budúcnosti zásadnú úlohu v liečbe imunologických, degeneratívnych, endokrinologických, hematologických a metabolických ochorení a budú tak v budúcnosti prispievať k regenerácii a obnove vekom poškodených tkanív a orgánov.

Svojím rozhodnutím pri pôrode, môžu mamičky presunúť biologicky cenné perinatálne tkanivá z kategórie biologického odpadu, do kategórie cenného biologického materiálu. Získajú tým tie najhodnotnejšie bunky na potencionálnu liečbu svojho dieťaťa, jeho súrodencov, prípadne aj pre celú rodinu.

# # #

Kontakty:

Česká republika

Dagmar Třešňáková, telefon  800 682 522, e-mail: info@rodinnabanka.cz

Slovensko

Elena Mašlejová, telefón 0800 800 522, e-mail: informacie@rodinnabanka.sk