K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Mezenchymálne bunky z tkaniva pupočníka pomohli môjmu dospievajúcemu synovi

Colt sa narodil pred trinástimi rokmi v 24. týždňa tehotenstva. Pri narodení vážil niečo cez 700 gramov a strávil štyri mesiace na novorodeneckej jednotke intenzívnej starostlivosti; z toho štyridsať dní bol napojený na pľúcny ventilátor. Nevyhlo sa mu ani krvácanie do mozgu.

Napriek ťažkému štartu do života si Colt vedie pozoruhodne dobre. Celé roky pravidelne dochádza na fyzioterapiu, pracovnú terapiu a od prvej triedy do špeciálnej školy. Aj keď má diagnostikovanú mozgovú obrnu a trpí poruchou autistického spektra, po fyzickej stránke vážne hendikepovaný nie je – môže chodiť, hovoriť a veľa ďalších úloh môže vykonávať bez pomoci. A jeho rodičia celý čas hľadali nejakú pomoc naviac, aby mu pomohli s pretrvávajúcimi deficitmi. Colt trpí napríklad extrémnou citlivosťou na zmyslové preťaženie.

Najprv Coltovi rodičia dúfali, že svojho syna budú môcť liečiť pupočníkovou krvou. Štyri roky po jeho narodení, prišiel na svet jeho mladší brat a rodina nechala pri narodení bábätka uložiť jeho pupočníkovú krv. Rodičia sa tešili, že Colt bude zaradený do liečebného programu Duke University (v USA) s využitím kmeňových buniek súrodeneckej pupočníkovej krvi. Bohužiaľ v čase, keď univerzita konečne zahájila klinickou studii (klinickú štúdiu) s využitím súrodeneckej pupočníkovej krvi na mozgovú obrnu, bol už Colt príliš starý na to, aby sa mohol štúdie zúčastniť.

Jedného dňa jeho mamička Nicole počula podcast, v ktorom sa hovorilo o inštitúte kmeňových buniek v Paname (Panama Stem Cell Institute), kde sa deti liečia intravenóznymi infúziami mezenchymálnych stromálnych buniek (MSC) z tkaniva pupočníka. Zaujalo ju to natoľko, že si okamžite objednala knihu vedúceho lekára kliniky doktora Neila Riordana, Stem Cell Therapy: A Rising Tide: How Stem Cells Are Disrupting Medicine and Transforming Lives. Po jej prečítaní sa s nadšením rozhodla túto liečbu vyskúšať.

Rodina cestovala na terapie do Panamy dvakrát, v novembri 2018, keď mal Colt 11 rokov, a opäť v januári 2020, keď mal  12. Nicole tieto rodinné výlety zdokumentovala na svojom blogu. Coltova rodina cítila, že pokroky po prvej terapii sú viditeľné natoľko, že stačia k ospravedlneniu druhej cesty.

Coltov logopéd testoval jeho jazykové schopnosti pred a po návratu z každej z ciest. Po prvom výlete Colt vykazoval 35% zlepšenie ako v expresívnom, tak vo vnímavom jazyku, čo Nicole pripadalo ako „príval slovnej zásoby“. Jeho rovnováha sa zlepšila natoľko, že teraz môže jazdiť na bicykli bez pomocných koliesok. Jeho zmyslové vnemy sú oveľa lepšie zvládnuteľné; napríklad náhle hlasité zvuky alebo oslnenie očí ho nerozhodí tak ako predtým. Colt má konečne lepší pocit sebauvedomenia a sebaistoty. Zatiaľčo predtým mu nevadilo, keď mu rodičia pomáhali pripravovať jedlo alebo sa obliekať, teraz si uvedomuje, že v trinástich rokoch by mal byť schopný robiť tieto veci, a trvá na tom, že ich bude robiť samostatne.

Často počúvame, že mozog detí sa vyvíja aj v priebehu dospievania. Napriek tomu sa väčšina klinických štúdií, ktoré liečia mozgovú obrnu alebo autizmus pomocou bunkovej terapie, zameriava na malé deti. Coltov príbeh ukazuje, že je možné sledovať prínosy bunkovej terapie aj u dospievajúcich detí. Je však dôležité si uvedomiť, že jednotlivé reakcie na liečbu sa veľmi líšia a príbeh jedného dieťaťa nepreukazuje účinnosť tejto terapie u iných detí.