Tematínska 5/A, Bratislava 851 05
0800 800 522 (pracovné dni 8.00-20.00)
informacie@rodinnabanka.sk

Príbeh úspešnej liečby autizmu: Ako tkanivo pupočníka zmenilo život môjho syna

Príbeh úspešnej liečby autizmu: Ako tkanivo pupočníka zmenilo život môjho syna

Gage je päť ročný veľmi fotogenický chlapec a navštevuje bežnú triedu vo svojej škole. Ľudia, ktorí sa s ním stretnú, by vôbec nepovedali, že má autizmus.

Gage sa narodil po IVF oplodnení, prirodzeným pôrodom a bol plne donosený. Jeho rodičia si želali pupočnú šnúru dotepať, ale nie príliš dlho, aby mohli Gagovi nechať uložiť jeho pupočníkovú krv.

Vo svojej vlastnej hlave

Prvé náznaky problémov sa u Gagea objavili, keď mal šesť mesiacov. Asymetricky sa plazil, nedokázal nadviazať očný kontakt a stále dokola opakoval pohyby. Porucha autistického spektra mu bola diagnostikovaná v dvoch rokoch veku. Jeho diagnóza bola na úrovni 2, čo znamená, že dieťa vyžadovalo značnú pomoc. Gage stále nepoužíval žiadne slová a na okolie reagoval ako šesť mesačné dieťa. Jeho matke Renee sa zdalo, akoby Gage „uviazol vo svojej vlastnej hlave“

Sama Renee hovorí, že potom, čo jej lekári oznámili synovu diagnózu, pripojila sa k podporným skupinám, prečítala si všetko o autizme a začala s Gageom s terapiami. Tiež sa dozvedela o liečivom potenciále kmeňových buniek a pokúsila sa prihlásiť Gagea do štúdie na Duke univerzite. Bola však sklamaná, keď zistila, že Gageova pupočníková krv bola kontaminovaná baktériami E. coli a nemohla byť k liečbe použitá. (pozn. Rodinná banka skladuje len kvalitné vzorky a všetky kontaminované krvi a tkanivá sú likvidované. V takom prípade klient za služby neplatí nič. Ku kontaminácií dochádza ojedinele, ale občas aj napriek dôkladnej dezinfekcii k tomu môže dôjsť.) Renee preto hľadala kliniky, ktoré ponúkajú liečbu autizmu pomocou mezenchymálnych stromálnych buniek (MSC).

Hľadanie sa vyplatilo

Okolo svojich tretích narodenín obdržal Gage svoju prvú bunkovú terapiu, infúziu MSC Wartonovho rôsolu darovaného tkaniva pupočníka. Liečivý prípravok s obsahom MSC bol vyrobený v laboratóriu v Spojených štátoch. Aplikáciu liečiva vykonal jeden z Gageových lekárov neďaleko od ich bydliska. Celkové náklady na terapiu predstavovali len malý zlomok nákladov oproti nákladom, ktoré by vznikli pri liečbe na zámorskej klinike.

Gage až do troch rokov nehovoril, ale po liečbe MSC z tkaniva pupočníka pridával nové slová do svojho slovníka takmer denne. Tri týždne potom po prvý raz povedal svojej matke: „Tak moc ťa mám rád.“

Gage dostal postupne ďalšie štyri injekcie prípravku s obsahom MSC z pupočníkového tkaniva. Teraz v piatich rokoch, je Gage tak spoločenský a zhovorčivý, že máte pocit, že hádam nikdy hovoriť neprestane. Občas, keď je z neho Renne už unavená spomína, aké to bolo keď sa modlila, aby vôbec prehovoril.


Nadácia Parent’s Parent’s Guide to Cord Blood Foundation sa opýtala Renee, aké postrehy a rady by rada odovzdala ostatným rodičom malých detí s autizmom. Poukázala na to, že MSC terapia je experimentálna a nezaručuje úspech. Keby však pre Gagea terapiu nevyskúšali stále by ľutovali a premýšľali či by sa jeho stav predsa len nezlepšil. Rovnako cíti, že rodičia by mali byť realistický, a nemali očakávať „liečbu“, ale dúfať, že kmeňové bunky „pomôžu“ a uvidia zlepšenie schopností svojho dieťaťa.


Rodinná banka predstavuje príbehy úspešnej liečby pomocou buniek z tkaniva pupočníka alebo pupočníkovej krvi, aby zoznamovala rodičov s dôvodmi prečo je dobré tieto životodarné bunky pri pôrode uchovať. Nachádzajú totiž stále viac uplatnenia pri liečbe mnohých závažných ochorení a pri regenerácií organizmu. Viac o terapeutickom potenciály: https://cakam-babatko.sk/klinicke-vysledky/


Zdroj: https://parentsguidecordblood.org/en/news/how-cord-tissue-changed-my-sons-life