Tematínska 5/A, Bratislava 851 05
0800 800 522 (pracovné dni 8.00-20.00)
informacie@rodinnabanka.sk

Uchovanie pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka je možné a bezpečné aj počas obdobia koronavírusovej pandémie

Uchovanie pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka je možné a bezpečné aj počas obdobia koronavírusovej pandémie

V súčasnosti sa nám hromadia otázky ohľadom infekcie SARS-CoV-2 (COVID-19) v súvislosti s uchovaním pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka. Zhrnuli sme pre Vás to najdôležitejšie.

Obsahuje pupočníková krv SARS-CoV-2?

Pupočníková krv neobsahuje vírus SARS-CoV-2 spôsobujúci COVID-19 ani v prípade, keď je rodička pozitívna počas pôrodu. Pre ujasnenie, je rozdiel medzi štúdiami, ktoré sa zaoberajú prenosom SARS-CoV-2 z matky na dieťa a štúdiami, ktoré riešia prenos infekcie do pupečníkovej krvi. Pokiaľ niekdo trpí respiračným ochorením, je nepravdepodobné, že sa vírus objaví v krvi pacienta. V jeho krvi sa  nachádzajú protilátky proti vírusu, ale nie vírus samotný. Z toho dôvodu ani americká FDA, ani Národná transfúzna služba SR nepožadujú testovanie asymptomatických darcov krvi na SARS-CoV-2.

Z rovnakých dôvodov je aj vysoko nepravdepodobné, že by sa mohol vírus spôsobujúci COVID-19 objaviť v pupočníkovej krvi a/alebo tkanive pupočníka. Ako ďalšie ubezpečenie sú menšie už prebiehajúce štúdie na bezpečnosť kryokonzervácie perinatálnych tkanív v období pandémie. Napríklad štúdia, kde 9 žien z čínského Wuhanu bolo pozitívnych na SARS-CoV-2. Bol u nich urobený cisársky rez. Zatiaľ čo bábätká rodičiek boli ešte v sterilnom prostredí operačnej sály, aby bol zabránený kontakt bábätka s infikovanou matkou, boli odobraté vzorky plodovej vody, pupočníkovej krvi a bábätkám boli tiež urobené výtery z krku. Neskôr boli rodičkám odobraté aj vzorky materského mlieka. Všetky odobraté vzorky boli na SARS-CoV-2 negatívne. Testovanie bolo pomocou dvoch metód, CDC testu a zároveň aj RT-PCR testu.

Preto, aj keď nastávajúca mamička trpí na infekciu SARS-CoV-2 v priebehu tehotenstva alebo dokonca aj počas pôrodu, nemusia sa obávať, že môže byť vírus prítomný v pupočníkovej krvi, v tkanive pupočníka alebo v placente.

Samozrejmosťou je, že počas odberu je dodržiavaný metodický pokyn pre odber perinatálnych tkanív a stanovené postupy dezinfekcie prostredia, nástrojov, používania ochranných pomôcok a riadna dezinfekcia pupočníkovej šnúry pri odbere pupočníkovej krvi a tkaniva. Pri samotnom spracovaní a kryokonzervácii pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka je práca za prísnych hygienických podmienok bežným štandardom. Nastávajúci rodičia sa rozhodne nemusia obávať, že by v období pandémie koronavírusu (či v období sezónnej chrípky) boli ich perinatálne tkanivá viac ohrozené.

Ochrana proti vírusu vďaka materským protilátkam

Placenta je úžasný orgán. Chráni bábätko pred chorobami, ale pritom dovolí protilátkam od matky vstúpiť do krvného obehu dieťaťa. Dieťatko po matke zdedí jej imunitný systém a je rezistentné k väčšine ochorení, ku ktorým je rezistentná matka, a to až do veku okolo šiestich mesiacov. Pokiaľ má matka imunitu na SARS-CoV-2, pravdepodobne ju má aj novorodenec. Ktorákoľvek matka, ktorá ochorenie na koronavírus prekonala a vyliečila sa z neho, je nositeľkou ochranných protilátok. To potvrdzuje aj malá štúdia z Wuhanu. Všetky deti od šiestich rodičiek s COVID-19 mali v krvi protilátky proti SARS-CoV-2. Jedného dňa snáď už bude k dispozícii vakcína na COVID-19 a tehotné ženy, ktoré sa nechajú zaočkovať, tak ochránia svoje bábätká. Štúdie napríklad ukazujú, že vakcíny na sezónne chrípky podané mamičkám aspoň dva týždne pred pôrodom, výrazne znížili infekcie novorodeneckej chrípky.

Závery a odporúčania

Odber pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka je možný a úplne bezpečný aj v období pandémie nového koronavírusu (či v období sezónnych chrípiek). Aj keď nastávajúca mamička trpí na infekciu SARS-CoV-2 v období tehotenstva alebo dokonca aj počas pôrodu, nemusí sa obávať, že môže být vírus prítomný v pupočníkovej krvi, tkanive pupočníka alebo v placente. Pri dodržaní stanovených postupov dezinfekcie a ochrany pracovníkov v priebehu odberu perinatálnych tkanív a v priebehu spracovania a kryokonzervácie nie sú tieto tkanivá v období pandémie nového koronavírusu viac ohrozené ako v období bez pandémie.

Pokiaľ uvažujete o odbere perinatálnych tkanív a ste COVID-19 pozitívna, alebo je pozitívny niekdo z rodiny, prosím uveďte tieto informácie v sprievodnej dokumentácii k odberu v Dotazníku matky. Zaznamenáme to pre prípad, keby táto informácia mohla byť v budúcnosti dôležitá.

Máte ďalšie otázky? Neváhajte zavolať na našu informačnú linku 0800 800 522, kde Vám radi odpovieme.