Tematínska 5/A, Bratislava 851 05
0800 800 522 (pracovné dni 8.00-20.00)
informacie@rodinnabanka.sk

Koronavírus: Kriticky chorá pacientka v Číne bola zachránená pomocou terapie kmeňovými bunkami z tkaniva pupočníka

Koronavírus: Kriticky chorá pacientka v Číne bola zachránená pomocou terapie kmeňovými bunkami z tkaniva pupočníka

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) prehlásila koronavírus (ochorenie COVID-19) za „ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu“. Vzhľadom k tomu, že počet prípadov stále rastie a v súčasnosti nie je k dispozícii žiadna vakcína alebo špecifická antivírusová liečba, je prioritou vynájdenie bezpečného a účinného terapeutického prístupu v liečbe pacientov infikovaných vírusom. Mohli by byť kmeňové bunky odpoveďou na zastavenie tohoto infekčného ochorenia?

65 ročná Číňanka, nositeľka vírusu HIV, ktorá vážne ochorela na koronavírus, sa  po podaní terapie kmeňovými bunkami prekvapivo uzdravila. Informáciu priniesla štúdia čínskych vedcov, ktorá bola zverejnená minulý týždeň vo štvrtok na Chinaxiv.org, na platforme pre zverejňovanie vedeckých poznatkov a referátov, ktoré dosiaľ neboli recenzované.


Pacientka bojovala o život na jednotke intenzívnej starorostlivosti v nemocnici Baoshan v Kunmingu, hlavnom meste juhozápadnej čínskej provincie Yunnan, takmer dva týždne potom, čo bola nakazená chorobou spôsobenou vírusom Covid-19.

Podľa článku publikovaného tímom vedcov z univerzity v Kunmingu pod vedením Dr. Hu Min, iba štyri dni potom, čo dostala prvú injekciu kmeňových buniek z tkaniva pupočníka, bola žena schopná sa znovu postaviť na nohy. „Aj keď  tu bol uvedený iba jeden prípad, mohlo by to byť veľmi dôležité a mohlo by to inšpirovať podobné klinické postupy pri liečbe kriticky chorých pacientov s Covid-19,“ uvádza štúdia. Liečba „by mohla byť aj v kombinácii s inými imunomodulačnými látkami, ideálnou voľbou pre použitie“.

Pacientka priletela z Wu-chanu

Pacientka do mesta Kunmingu priletela  21. januára letecky z Wu-chanu, hlavného mesta provincie Hubei v strednej Číne, ktoré je epicentrum ohniska koronavírusu. O týžden neskôr dostala miernu horúčku, únavu a kašeľ. Prišla do  verejnej nemocnice, kde bola pozitívne testovaná na Covid-19. Odtiaľ bola prevezená do nemocnice Baoshan.

Na základe prísnych pokynov vlády pre liečbu pacientov s koronavírusmi jej lekári najprv podali antivírusovú liečbu a antibiotiká. Pacientka  tiež trpí cukrovkou typu 2, a bol jej podaný kyslík, ktorý jej pomohol s dýchaním. Jej stav sa síce spočiatku zlepšil, neskôr sa ale rýchle zhoršoval a 1. februára bola presunutá na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Zdravotný stav ženy sa ďalej zhoršoval, jej orgány začali zlyhávať a lekári potrebovali rýchlo konať. Po konzultácii s etickou komisou nemocnice a rodinou pacientky bola 9. februára zahájená terapia kmeňovými bunkami.

Kmeňové bunky sú vysoko adaptívne bunky ranného štádia, ktoré sa vyvíjajú do rôznych typov plne funkčných buniek, ktoré produkujú tkanivá, orgány alebo telesné tekutiny. Tie, ktoré boli použité v štúdii v Kunmingu, pochádzali z pupočníkového tkaniva  novorodencov a následne boli vykultivované v laboratórnych podmienkach.Musíme byť odvážni a inovatívni

Lekári uvažovali o použití terapie kmeňovými bunkami, pretože pri Covid-19 bolo v iných štúdiách preukázané, že spôsobuje vážne poškodenie pľúc, pečene a ďalších orgánov. Testy robené na zvieratách naznačujú, že kmeňové bunky môžu tieto poškodenia opraviť.

Podľa článku boli pacientke z Kunmingu podané alogénne hUCMSCs intravenózne prvýkrát 9. februára, a keď nevykazovala nežiadúce účinky na túto počiatočnú dávku, boli o tri dni neskôr 12. a následne 15. februára podané ďalšie dávky (zakaždým 50 mil buniek). V priebehu terapie boli tiež podávané antibiotiká, aby sa zabránilo infekcii a bol tiež podaný thymosin alfa1. Už po druhom podaní sa postupne znižoval bilirubín, znížil sa ukazovateľ bakteriálnej infekcie C-reaktívny proteín, taktiež klesli markery pečeňových testov ALT/AST a zlepšili sa niektoré ďalšie vitálne príznaky. Pacientke sa podarilo tiež vstať z postele a iba s minimálnou pomocou sa vydať na krátku prechádzku. Dva dni po poslednej dávke bola schopná opustiť jednotku intenzívnej starostlivosti a vrátiť sa na bežné oddelenie. Jej životne dôležité hodnoty sa vrátili do normálu a test na výter krku pre Covid-19 bol negatívny.

Podľa Dr. Li Honghui, ktorý se zúčastňuje podobných experimentov v centrálnej nemocnici Loudi v provincii Hunan v strednej Číne, môžu injekcie kmeňových buniek priniesť významné výsledky do troch dní. „Nemôžeme sa držať pravidiel, musíme byť odvážni a inovatívni,“ uviedol vo svojej správe Hunan Daily minulý týžden.

Zhang Xinmin, riaditeľ biotechnologickej sekcie na Ministerstve vedy a technológie v Pekingu, povedal na tlačovej konferencii 15. februára, že predbežné výsledky experimentov s kmeňovými bunkami robenými v celej krajine naznačujú, že technológia je „bezpečná a efektívna“.

Nemocnica v Huanggangu, jednom z najhoršie zasiahnutých miest v Hubei, minulý týždeň prijala prvú zásielku injekcií kmeňových buniek a poskytli ich trom kriticky chorým pacientom.

Ďalší článok publikovaný v piatok v magazíne ChinaXiv uvádza, že sedem ďalších pacientov s koronavírusom v Pekingu boli liečení kmeňovými bunkami a reagovali podobne ako žena v Kunmingu.


Autor článku: Stephen Chen, Peking
South China Morning Post