Tematínska 5/A, Bratislava 851 05
0800 800 522 (pracovné dni 8.00-20.00)
informacie@rodinnabanka.sk

Príbeh Emy. Využitie pupočníkovej krvi pri operácií rázštepu chrbtice

Príbeh Emy. Využitie pupočníkovej krvi pri operácií rázštepu chrbtice

Malá Ema sa narodila v roku 2015. Už počas tehotenstva rodičia vedeli, že má dievčatko poškodenú chrbticu. Diagnóza bola nekompromisná a znela: rázštep chrbtice stanovená v 35 týždni tehotenstva.

„Bolo to v deň nášho prvého výročia svadby hovorí Daria, matka Emy. Šli sme spolu s manželom na ultrazvuk aby sme videli naše dieťa a dozvedeli sme sa túto zlú správu. Nikdy predtým som o tomto ochorení nepočula. Dokonca som nehľadala ani žiadne informácia až do doby narodenia dieťatka. Dúfala som že sa lekári pomýlili a dcéra bude zdravá.“

„Naviac i samotná príprava na narodenie postihnutého dieťaťa bola naozaj náročná. Pôrodnice nás odmietali jedna za druhou,“ hovorí Daria.

Až lekári z jednej pôrodnice v Kyjeve súhlasili s pôrodom cisárskym rezom, ak nájdeme neurochirurga, ktorý by našu dcéru okamžite operoval. Popisuje Daria desivé peripetie. Veci sa ujal neurochirurg Pavel Plavskiy a bol to on kto upozornil že je nevyhnutné pri pôrode odobrať pupočníkovú krv, pretože to môže výrazne pomôcť pri operácií.

Pre nastávajúcu matku nie je na svete nič dôležitejšie, než očakávanie si objať svoje práve narodené dieťatko. V prípadoch kedy sa vie o zdravotných problémoch musia svoje túžby odložiť.

Strážila som tašku s odberovým setom…

Daria hovorí, že bola posadnutá uisťovaním sa že sa urobilo všetko možné, aby pomohli zlepšiť život ich dcéry. Jednou z úloh, ktorú brala veľmi zodpovedne bolo zaistenie odberového setu pre odber pupočníkovej krvi. „Keď som ležala na jednotke intenzívnej starostlivosti pred uskutočnením cisárskeho rezu, kuriér banky pupočníkovej krvi HEMAFUND priviezol set na odber pupočníkovej krvi a ja som stále tú červenú tašku so setom očami strážila aby som ju nezabudla vziať na sálu k pôrodu.“ Spomína aj napriek zavedenej kanyle v paži. Daria nedovolila zdravotnej sestre vziať odberový set na sál. Jednoducho ho musela odniesť sama. Aj počas operácie som neustále tú tašku sledovala. Dokonca keď som už videla našu dcéru, myslela som len na to že lekári nesmú zabudnúť odobrať pupočníkovú krv. Upokojila som sa až vo chvíli, keď som videla odobranú pupočníkovú krv v kontajnery Hemafund.

O pár hodín neskôr bola Ema prevezená na špecializované pracovisko neurológie a súčasne tam bola transplantovaná aj jej pupočníková krv. Operácia bola veľmi komplikovaná. Na Eminej chrbtici bola prietrž, ktorá tlačila na miechový kanál, do ktorej prerastali korene miechy. Chirurg musel prietrž odstrániť a umiestniť miechu do správnej polohy. Ema sa po zákroku veľmi rýchlo zotavila. Za mesiac bola prepustená domov a z najhoršieho bola vonku. Som si istá, že všetko išlo tak hladko vďaka využitiu pupočníkovej krvi, uzatvára svoje spomienky Daria, doktor Plavskiy, neurochirurg, je zakladateľ štúdie v ktorej 39 detí s rázštepom chrbtice obdržalo intravenózne ich vlastnú krv. Tento typ operácie prebieha takmer okamžite po narodení a pupočníková krv je aplikovaná čerstvá (nie je kryokonzervovaná a rozmrazená, iba odobraná do vaku s protizrážanlivým roztokom. Dôvodom prečo je pupočníková krv podávaná v priebehu operácie je doplnenie krvných strát a stimulácia regenerácie pomocou kmeňových buniek. Deti boli sledované po dobu 16 mesiacov po operácií a zlepšenie bolo zistené u oboch parametrov – pohybe aj funkcií panvových orgánov.

Dnes už sú jedinou pripomienkou Eminej choroby pravidelné návštevy u lekára a občasná slabosť v nohách. Jej rodičia pripúšťajú, že problémy , ktorým musia čeliť sú hlavne preto, že Spina bifida nie je v ich komunite dobre známa.

###

Spina bifida (rázštep chrbtice) je vrodená vada, ku ktorej dochádza počas skorej fázy tehotenstva. Dochádza pri nej k neúplnému uzavretiu stavcov a vzniká v nich medzera. Medzi hlavné faktory, ktoré podľa lekárov môžu spôsobiť spina bifida je nedostatok kyseliny listovej, genetické predispozície, užívanie niektorých liekov a nedostatočné liečenie diabetes. Závažné prípady spina bifida sú obvykle detekované v priebehu tehotenstva ultrazvukom. Na nervové poškodenie spôsobené rázštepom chrbtice nie je známy žiadny liek, ale pokiaľ je operácia urobená krátko po narodení, je možné zabrániť ďalšiemu neurologickému poškodeniu uzatvorením otvoru v chrbtici a vypustením nahromadenej mozgomiešnej tekutiny.

Zdroj: https://parentsguidecordblood.org/en/news/emmas-story-spina-bifida-surgery-cord-blood