Tematínska 5/A, Bratislava 851 05
0800 800 522 (pracovné dni 8.00-20.00)
informacie@rodinnabanka.sk

Bioimplantát z tkaniva pupočníka dokáže regenerovať srdce po infarkte myokardu

Bioimplantát z tkaniva pupočníka dokáže regenerovať srdce po infarkte myokardu

Srdce 70 ročného muža, ktorý utrpel infarkt myokardu, začalo regenerovať potom, čo ako prvý na svete obdržal unikátny bioimplantát navrhnutý výskumnými skupinami z Nemecka a Katalánska. Regenerácia srdca bola potvrdená zobrazením magnetickou rezonanciou.


Muž nosí od mája 2019 na srdci postihnutým infarktom náplasť, vyrobenú z dvoch darovaných tkanív: perikardu (membrána obklopujúca srdce) a želatinového materiálu naplneného mezenchymálnymi kmeňovými bunkami z tkaniva pupočníka (pozn. čo je časť pupočnej šnúry).

Aby bola náplasť dostatočne flexibilná, z darovaných perikardov sú odstránené bunky. Tým sa získa porézna a dostatočne silná membrána, do ktorej sa dajú zavádzať bunky z tkaniva pupočníka. Výsledný bioimplantát má rozmery 4 × 4 cm.


Bioimplantát vyvinutý výskumnou skupinou Malalties Cor del Trias a Banc de Sang i Teixits meria 4×4 centimetre.


Veľkou výhodou tejto technológie je, že náplasť môže byť vyhotovená už za 6 hodín a ihneď môže byť využitá k liečbe pacientov. Mezenchymálne kmeňové bunky z náplasti, ktorá drží na srdci, migrujú do srdcového tkaniva, bez toho, aby  putovali na iné miesta v ľudskom tele, čo sa dialo u iných pokusov, kde boli kmeňové bunky aplikované priamo bez použitia náplasti do srdcového svalu. Je skvelé, že s náplasťovým systémom kmeňové bunky z tkaniva pupočníka v srdci zostávajú: „Magnetická rezonancia urobená tri mesiace po operácii ukázala, že jazva na srdci poklesla o 10 %,“ hovorí kardiológ Toni Bayés, zodpovedný za kardiologický výskumný tím z katalánskeho Can Ruti.

Povolenie k aplikácii bioimplantátu od španielskej agentúry pre liečivé prípravky bolo získané v decembri 2018 a prvá liečba bola uskutočnená v máji 2019. Lekári aj výskumníci dúfajú, že sa skoro uskutoční druhý pokus. Fáza testovania bezpečnosti bude overená u dalších ôsmich pacientoch. „Ďalším krokom bude dokázať, že liečba je efektívna, že pacienti žijú dlhšie, s menším počtom hospitalizácií a lepšou kvalitou života. To bude vyžadovať ďalších sto účastníkov  v niekoľkých nemocničných centrách,“ vysvetľuje Toni Bayés.

Kardiológ Toni Bayés verí, že tento objav bude jeden z veľkých revolučných objavov, ktoré ovplyvnia nie iba liečbu srdečných chorôb. „Môžeme dať bunky tam, kde sú potrebné,“ hovorí.

Biomplantát dostal názov PeriCord vďaka svojim dvom pôvodom – perikardu a tkaniva pupočnej šňúry (anglicky „cord“). Okrem základnej regeneračnej funkcie má implantát výhodu, že nevyžaduje imunosupresiu, ako sa deje pri  transplantácii. „Náplasti majú tiež určité protizápalové vlastnosti a neupchávajú sa krvnými zrazeninami, ako sa niekedy stáva u umelých protéz,“ vysvetľuje Toni Bayés.
Prevzate:

https://www.lavanguardia.com/vida/20191203/472030440243/corazon-infarto-regeneracion-caso-bioimplante-parche.html

https://bio-cord.es/noticias/corazon-infarto-regerar-bioimplante-celulas-cordon-umbilical/