Tematínska 5/A, Bratislava 851 05
0800 800 522 (pracovné dni 8.00-20.00)
informacie@rodinnabanka.sk

Svetový deň pupočníkovej krvi zasiahne stovky miliónov ľudí

Svetový deň pupočníkovej krvi zasiahne stovky miliónov ľudí

(Galanta, Dunajská Streda – 15.  novembra) Podľa údajov organizácie Save the Cord Foundation bude mať tohtoročný svetový deň pupočníkovej krvi skutočne globálny rozmer. Do medzinárodného projektu edukácie o tom, aký zmysel má uchovávať pupočníkovú krv, aké ochorenia sa pomocou nej liečia a aké ochorenia sú v klinických štúdiách, sa zapojilo už 50 pupočníkových bánk po celom svete (číslo sa stále aktualizuje).

Svetový deň pupočníkovej krvi vyhlásila v roku 2017 organizácia Save the Cord Foundation v americkej Arizóne. Zmyslom vzniku svetového dňa je vytvorenie jedinečnej príležitosti k tomu, aby sa budúci alebo už existujúci rodičia a zdravotnícky pracovníci zoznámili s aktuálnymi poznatkami z oblasti využitia pupočníkovej krvi. 

Medzi aktívne zapojenými inštitúciami, nájdeme banky pupočníkovej krvi v Číne, Indii, Hong Kongu, Spojených štátoch, Argentíne, Kanade, Veľkej Británii, Holandsku, v Českej republike, na Slovensku alebo v Izraeli. Vďaka globálnemu prepojeniu sa tak v jeden deň oslovia stovky miliónov ľudí prostredníctvom sociálnych sietí, na živých streamoch, pomocou webinárov, emailov, ale tiež priamo na uliciach, v pôrodniciach alebo kultúrnych strediskách. Organizujú sa tiež dni otvorených dverí v laboratóriách bánk a kryoskladoch, prednášky a diskusie so študentami, rodičmi a zdravotníckymi profesionálmi.

Aktuálny prehľad o zapojených organizáciách nájdete na stránkach organizátora: https://www.worldcordbloodday.org/local-educational-events-wcbd.htmlNa Slovensku prebiehajú stretnutia v dvoch pôrodniciach, v Galante a v Dunajskej Strede, ktoré sú dlhodobo lídrami v počtoch odberov perinatálnych tkanív (pupočníková krv a tkanivo pupočníka) v rámci spolupracujúcich nemocníc Sveta Zdravia. Ročne sa tu uskutoční priemerne 96 odberov. Odhaduje sa, že ročne sa v nemocniciach Sveta Zdravia na Slovensku uskutoční až 210 odberov. Počet odberov medziročne stúpa o 207 %.

V Českej republike prebiehajú stretnutia v pôrodniciach Brne, Ostrave, Prahe a v Zlíne.

Pôrodnice už dávno nie sú iba  miestom, kde sa narodí bábätko, ale prinášajú obrovský servis a starostlivosť rodičom už dlho pred pôrodom. Venujú sa komplexnej príprave budúcej mamičky v priebehu plánovaných vyšetrení, alebo na obľúbených  kurzoch psychofyzickej prípravy na pôrod, ktoré sa konajú práve na pôde pôrodníc. Certifikované lektorky kurzov sa v rámci preberaných okruhov venujú aj odberom pupočníkovej krvi a zrozumiteľnou formou informujú mamičky o význame uchovania perinatálnych tkanív.

Samotné odbery sú potom vykonané na vysokej profesionálnej úrovni a spĺňajú najvyššie kritériá na objem odobratej krvi a mikrobiologickú kvalitu transplantátov.

Viac než 35 tisíc transplantácií pupočníkovej krvi

Prvá transplantácia pupočníkovej krvi bola prvýkrát úspešne uskutočnená vo Francúzsku v roku 1988. Francúzsky tím pod vedením dr. Eliane Gluckman urobil ako prvý na svete transplantáciu pupočníkovej krvi na záchranu chlapca trpiaceho Fanconiho anémiou. Odvtedy bolo na celom svete urobených viac než 35 tisíc transplantácií pupočníkovej krvi.

Dnes sa kmeňové bunky pupočníkovej krvi používajú k liečbe viac než 85 život ohrozujúcich chorôb, vrátane srpkovitej anémie, lymfómu a leukémie. Výskum pupočníkovej krvi naznačuje tiež veľký prísľub v regeneratívnej medicíne pre potenciálnu liečbu autizmu, mozkovej obrny, traumatického poškodenia mozgu, cukrovky, mŕtvice, poranenia miechy a mnohých ďalších ochorení. Bohužiaľ stále je ešte pri väčšine pôrodov pupočníková krv likvidovaná ako biologický  odpad.V perinatálnych tkanivách je obrovská budúcnosť a právom sú považované za “biologickú poistku rodiny”. Výsledky mnohých vedeckých štúdií nás uisťujú, že bunky pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka budú mať v budúcnosti zásadnú rolu v liečbe celej rady imunologických, degeneratívnych, endokrinných, hematologických a metabolických ochorení a tiež budú v budúcnosti prispievať k regenerácii a obnove poškodených tkanív a orgánov.

Svojím rozhodnutím pri pôrode môžu mamičky presunúť biologicky cenné perinatálne tkanivá z kategórie biologického odpadu do kategórie cenného biologického materiálu. Premenia tým tie najhodnotnejšie bunky na potencionálny liek pre svoje dieťa, pre jeho súrodenca a prípadne aj pre celú rodinu.

Týždeň pupočníkovej krvi v Česku a na Slovensku 

Ako oficiálny účastník Svetového dňa pupočníkovej krvi 2019 bude Rodinná banka perinatálnych a mezenchymálnych buniek hrať dôležitú úlohu pri zlepšovaní vzdelávania a povedomia o pupočníkovej krvi. Pozývame vás, aby ste sa k nám pripojili:

V Českej republike v Prahe, Brne a Ostrave a na Slovensku v Dunajskej Strede a v Galante budú naši anketári zoznamovať mamičky v pôrodniciach s problematikou uchovania pupočníkovej krvi a zisťovať aké majú povedomie o perinatálnych tkanivách a ich terapeutického potenciálu. Anketa prebehne formou kvantitatívneho preverovania a s výsledkami potom oboznámime verejnosť.# # #

Svetový deň pupočníkovej krvi 2019 je oficiálne sponzorovaný spoločnosťou Quick Specialized Healthcare Logistics, uznávaným lídrom v oblasti lekárskej prepravy a logistiky. Ďalšími partnermi sú potom združenia Cord Blood Association, Be the Match (NMDP), Svetová asociácia darcov kostnej drene (WMDA-Netcord), AABB a FACT.

Navštívte stránku www.WorldCordBloodDay.org a zistite, ako sa môžete zúčastniť online alebo v rámci svojho okolia. Pripojte sa k nám na sociálnych sieťach pomocou hashtagov: #WCBD19 #WorldCordBloodDay

Svetový deň pupočníkovej krvi je bezplatná akcia prístupná verejnosti.

_________________________________

O zakladateľovi  Svetového dňa pupočníkovej krvi: Save the Cord Foundation (nezisková organizácia 501c3) bola zriadená za účelom podpory edukácie o pupočníkovej krvi. Nadácia poskytuje rodičom, zdravotníckym pracovníkom a verejnosti nekomerčné informácie o metódach uchovania pupočníkovej krvi, ako aj  o súčasných aplikáciách využívajúcich pupočníkovú krv a najnovší výskum. Viac sa dozviete na www.SaveTheCordFoundation.org .

O oficiálnom sponzorovi Svetového dňa pupočníkovej krvi 2019: Quick Specialized Healthcare Logistics: Quick je dôveryhodným lídrom v logistike, ktorý slúži komunite v oblasti zdravotníctva a vedy o živote viac ako 37 rokov. Rýchlo a bezpečne transportuje ľudské orgány a tkanivá na transplantáciu alebo výskum, krv, krvné produkty, pupočníkovú krv alebo kostnú dreň. Špeciálne vyškolení odborníci spoločnosti Quick pracujú s nemocnicami, laboratóriami, krvnými bankami a zdravotníckými spracovateľskými strediskami a využívajú najbezpečnejšie cesty pre zabezpečenie integrity, regulácie teploty a úschovy v priebehu prepravného procesu. Viac sa dozviete na www.quickhealthcare.aero.