Tematínska 5/A, Bratislava 851 05
0800 800 522 (pracovné dni 8.00-20.00)
informacie@rodinnabanka.sk

Henriqa zachránila jeho vlastná pupočníková krv

Henriqa zachránila jeho vlastná pupočníková krv

Fotografia Henriqa v článku bola urobená v Lisabone v Portugalsku, iba pár dní potom, čo bol prepustený z nemocnice. Henriq ochorel závažnou formou aplastickej anémie. Liečený bol svojou vlastnou pupočníkovou krvou. Bolo to prvýkrát, čo vlastná (autológna) pupočníková krv bola v Portugalsku využitá k liečbe aplastickej anémie. Momentálne je jeho ochorenie v remisii (pozn. ide  o obdobie bez príznakov ochorenia).

Nikdy nemôžeme vedieť, čo prinesie budúcnosť

Henriqova maminka hovorí: „Pred 14 rokmi, keď som čakala Henriqova brata, tak mi jeden náš príbuzný povedal o možnosti uchovania perinatálnych kmeňových buniek. V Portugalsku sa vtedy už o bankovaní pupočníkovej krvi začalo hovoriť a nás táto možnosť zaujala hlavne preto, že veda ide dopredu hrozne rýchlo a nikdy nemôžeme vedieť, čo budúcnosť prinesie. Bola to vlastne taká iná forma zdravotného poistenia. A keď sa o 9 rokov neskôr narodil Henriq, rozhodli sme sa uložiť kmeňové bunky aj pre neho. Nie iba preto, aby mali obe deti to isté, ale aj preto, že stále veríme, že mnohé oblasti medicíny sa môžu rozvinúť práve vďaka kmeňovým bunkám. Obe moje tehotenstvá prebehli v poriadku a bez problémov a obaja chlapci boli narodení zdraví a dobre rástli, takže nás vôbec nenapadlo predvídať Henriqove ochorenie.“

Vzácné, ale závažné ochorenie

Aplastická anémia je vzácne, ale závažné ochorenie, ktoré sa objaví, keď funkcia kostnej drene zlyhá a prestane tvoriť dostatočné množstvo krvných buniek, čo spôsobí anémiu, krvácenie a časté infekcie. Dôvod vzniku ochorenia je väčšinou neznámy. Predpokladá sa, že aplastická anémia môže začať, keď telo nadmerne reaguje na nejaké infekčné ochorenie, čo spôsobí autoimunitnú reakciu a telo potom bojuje proti vlastnej kostnej dreni. Ročne na aplastickú anémiu ochorie 2–7 ľudí z milióna. Jedinou možnou liečbou aplastickej anémie je reštart imunitného systému transplantáciou kmeňových buniek (pozn. tj. transplantácia kostnej drene, alebo pupočníkovej krvi).

Transplantácia pupočníkovej krvi zlepšila krvné parametre

Henriq je typický malý chlapec, ktorý má rád dinosaurov, superhrdinov a hranie hier. Tiež rád sleduje televíziu. Minulú zimu kvôli aplastickej anémii veľmi ochorel a bol hospitalizovaný. Na transplantáciu sa pripravoval na onkologickom oddelení v jednej z nemocníc v Lisabone (na IPO), kde podstúpil chemoterapiu. Henriqova pupočníková krv bola desiatou, ktorú banka pupočníkovej krvi CRIOESTAMINAL prepustila k liečbe dieťaťa z Portugalska.  Transplantácia prebehla piateho  apríla 2019 a následne sa u Henriqa výrazne zlepšil počet bielych krviniek aj dalšie krvné parametre. Henriq bol z nemocnice propustený už po mesiaci, ale stále je lekárskym tímom IPO sledovaný. Lekári sú Henriqovým klinickým zlepšením potešení a predpokladajú, že výsledok transplantácie bude dobrý.

Na druhej z fotografií je Henriq so svojím 13-ročným bratom. Fotografia je z leta 2019.

Henriq na verejných miestach často nosil masku, aby sa v priebehu obdobia obnovy imunitného systému chránil pred baktériami. Henriqova matka hovorí: „Našťastie sme sa rozhodli dobre a kmeňové bunky uložili.” Banka pupočníkovej krvi CRIOESTAMINAL bola založená v roku 2003 a okrem pupočníkovej krvi tiež začala ponúkať uloženie mezenchymálnych kmeňových buniek z tkaniva pupočníka.