Tematínska 5/A, Bratislava 851 05
0800 800 522 (pracovné dni 8.00-20.00)
informacie@rodinnabanka.sk

Malá Sofia sa takmer utopila. Pupočníková krv jej sestry jej pomohla mať plnohodnotný život

Malá Sofia sa takmer utopila. Pupočníková krv jej sestry jej pomohla mať plnohodnotný život

Príbeh trinásťročnej Sofie z ukrajinskej provincie Khmelnytskyi je právom považovaný za zázrak.

Tragédia sa stala vo februári 2009, keď Sofia nemala ani 3 roky. Keď sa vonku hrala, prelomil sa pod ňou ľad. Sofia nedýchala viac než pol hodinu a potom – nemocnica, ventilátor, kóma. Nanešťastie okrem bezvedomia dievča trpelo aj kŕčmi, ktoré nebolo možné liečiť. „Bol to začarovaný kruh: Dieťa v kóme. Chcete, aby nebolo v kóme, ale musí byť v umelom spánku, aby sa zmiernili kŕče, ktoré sú nezlúčiteľné so životom. Jej srdce by sa mohlo zastaviť.“ Spomína s hrôzou matka.

Stav dievčaťa bol kritický

Sofiin ošetrujúci lekár Vladimir Bochek, neuropatológ, vysvetlil: „Stav dievčaťa bol hodnotený ako kritický. Diagnóza: hypoxicko-ischemické poškodenie CNS, decerebračná rigidita. To znamená, že aj keď ležala v pokoji trpela nepretržitými kŕčmi a zvýšeným svalovým napätím v ramenách a nohách. Museli sme ju kŕmiť trubicou.“

Ako by nás všetko popostrkovalo k využitiu pupočníkovej krvi…

Sofia strávila na JIS tri mesiace bez akéhokoľvek zlepšenia. V tej dobe už bola jej matka tehotná a očakávala druhé dievčatko. Môj otec ma presviedčal aby som si nechala uložiť pupočníkovú krv a neskôr ju využila k liečbe, vysvetľuje. Rodina sa našťastie rozhodla včas a objednala si uloženie v HEMAFUND – ukrajinskej rodinnej banky pupočníkovej krvi. Odberový set bol do pôrodnice doručený za 5 minút 12. Sofiina matka totiž rodila predčasne. „Bolo to ako by nás všetko popostrkovalo k využitiu pupočníkovej krvi,“ hovorí.

Rodinná banka HEMAFUND o bankovníctve pupočníkovej krvi: „V priebehu posledných rokov môžeme vidieť, že nie len stúpa počet rodičov, ktorí nechali uložiť pupočníkovú krv svojim deťom, ale zvyšuje sa aj počet vydaných vzoriek pre účely liečby detskej mozgovej obrny, autizmu… Tieto prípady poukazujú na to, ako dôležité je uložiť krv a tkanivo pupočníka. Rozhodnutie, ktoré je možné urobiť len raz za život, keď prichádza dieťa na svet. Sofiina rodina strávila mesiace hľadaním vhodnej liečby, ktorá by zlepšila stav dievčaťa. Nič nepomáhalo a pokroky boli malé. Našťastie sestrina pupočníková krv bola so Sofiinou kompatibilná a preto obdržala intravenózne infúziu kmeňových buniek pupočníkovej krvi svojej sestry. Vlastná aplikácia prebehla na jednej ukrajinskej klinike. Po prvej transfúzií sa všetko začalo obracať k lepšiemu. Neurologický deficit a kŕče zmizli, čo pre pacientov s touto diagnózou bežné nie je. O dva mesiace neskôr začala Sofia sama prehĺtať, čo bolo prvýkrát od nehody.

Pupočníková krv zapôsobila ako elixír života

Sofia dostala dve infúzie pupočníkovej krvi s ročným odstupom. Okrem terapie pupočníkovou krvou Sofia pravidelne podstupovala rôzne rehabilitačné programy. Jej matka je presvedčená, že práve pupočníková krv zapôsobila na jej telo ako elixír života a povzbudila ho k regenerácii. „kmeňové bunky pupočníkovej krvi sú ako múdry doktor, akonáhle sa dostanú do tela putujú tam, kde sú potrebné k liečbe.“

Dnes je  už 10 rokov po liečbe a Sofia chodí do ôsmej triedy. Na začiatku liečby bola úplne paralyzované dieťa a po niekoľkých rokoch terapie je z nej šťastné dievča. Stále má problémy s rečou a matematikou, ale komunikuje s ostatnými deťmi.

Sofia má štyroch mladších súrodencov a rodičia nechali uchovať krv aj tkanivo pre každé dieťa.