Tematínska 5/A, Bratislava 851 05
0800 800 522 (pracovné dni 8.00-20.00)
informacie@rodinnabanka.sk

Štvorročný „superhrdina“ zachránil svojich mladších bratov. Daroval im kostnú dreň

Štvorročný „superhrdina“ zachránil svojich mladších bratov. Daroval im kostnú dreň

Rodina Ponwallových z Filadelfie je nadšená, že sú štvormesačné dvojčatá konečne doma potom, čo im ich štvorročný brat pomohol zachrániť život. Santino a Giovanni Démasovci boli krátko po pôrode diagnostikovaní chronickým granulomatózným ochorením (CGD). CGD je zriedkavé ochorenie imunitného systému, ktoré zvyšuje citlivosť tela na infekcie a aj obyčajná nádcha môže chorého ohroziť na živote. Odhaduje sa, že na celom svete CGD ochorie približne 1 z 200 000 až 250 000 ľudí.

Najstarší zo súrodencov, deväťročný Dominik, mal ako dieťa tiež CGD, ale vyliečila ho transplantácia buniek z pupočnej šnúry od anonymného darcu. Liečbu pomocou buniek tkaniva prekonal už okolo prvého roku života a považuje sa za vyliečeného. Perinatálné bunky, pupočníková krv a tkanivo, majú možno väčšie schopnosti, než sa teraz domnievame.

Štvorročný Michael, ktorý sa s chorobou nenarodil, išiel na testy kompatibility a zistilo sa, že je pre svojich chorých bratov vhodným darcom kostnej drene. Rodičia a lekári z detskej nemocnice vo Filadelfii Michaelovi vysvetlili, čo to znamená, a spýtali sa, či by bol ochotný pomôcť svojim bratom. „Som skutočný superhrdina,“ odpovedal Michael. „Zachránim svojich mladších bratov.“

Transplantácia s následnou chemoterapiou prebehla v marci tohto roka. Nasledovalo niekoľko týždňov rekonvalescencie. Prvého mája sa rodina Ponwallových pochválila dojemným videom, v ktorom sa dvojčiatka chystajú k návratu domov.

„Ok chlapci, zachránil som vás. Je čas ísť domov,“ hovorí malý Michael „superhrdina“ vo videu.

Príbeh vrátane videa tu: → FOXNEWS ¦ DAILYMAIL