Tematínska 5/A, Bratislava 851 05
0800 800 522 (pracovné dni 8.00-20.00)
informacie@rodinnabanka.sk

Biologický poklad? Pupočníková krv a tkanivo môže vášmu dieťaťu raz zachrániť život

Biologický poklad? Pupočníková krv a tkanivo môže vášmu dieťaťu raz zachrániť život

Narodenie dieťaťa je bez debaty jedným z najšťastnejších okamihov v živote. Pôrod je súčasne aj jediný okamih, kedy je možné uchovať takzvané perinatálne tkanivá, teda pupočníkovú krv, taknivo pupočníka a placentu. Tie sú prirodzeným a jedinečným zdrojom mladých buniek a ďalších biologicky aktívnych látok s hojivými účinkami.

Perinatálne tkanivá a bunky majú významný liečivý potenciál u mnohých ochorení. Môžu prispieť k liečbe aj v prípadoch, kedy bežná a v súčasnosti štandardne dostupná liečba nepomáha, a to platí nielen pre novonarodené dieťa, ale aj pre jeho najbližších príbuzných, teda súrodencov a rodičov.

Unikátny zdroj mladých buniek

Perinatálne bunky a regeneratívna medicína, ktorá sa využitím týchto buniek v liečbe zaoberá, ponúkajú možnosť ošetriť alebo spomaliť progresiu ochorenia. Regeneratívna medicína tiež umožňuje cielený a kompletný reštart postihnutých tkanív a orgánov. Naviac sú každému človeku najbližšie jeho vlastné bunky.

Genetická informácia aj našich vlastných kmeňových buniek podlieha procesu starnutia spolu s celým naším organizmom. Toto starnutie nie je prejavom alebo dôsledkomochorení, je len “daňou za existenciu” organizmu.

Vyzrieť nad tým môžeme, keď si uložíme bunky ešte predtým, než začnú podliehať procesu starnutia, teda rozhodnutím uchovať mladé bunky pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka. Pupočníkové tkanivo obsahuje až 50 000 tzv. mezenchymálnych kmeňových buniek, ktoré sú z hľadiska regeneratívnej medicíny najdôležitejšie. Pupočníková krv je zase významným zdrojom zárodočných buniek, z ktorých môžu vznikať krvotvorné bunky.

Rozhodnutie urobte už pred pôrodom

O tom, ako sa bude nakladať s perinatálnymi tkanivami si každá žena rozhoduje sama. Avšak je vhodné, aby svoje rozhodnutie urobila v dostatočnom predstihu už v priebehu tehotenstva a opatrila si včas a v pokoji dostatok informácií. Ponúka sa niekoľko možností, môže si perinatálne tkanivá nechať uložiť pre vlastnú potrebu, alebo ich môže darovať pre použitie iným, či pre ďalší výskum. V prípade, že nezvolí ani jednu z týchto variant, sú tkanivá, bohužiaľ, zlikvidované ako biologický odpad.

Vlastný odber je dnes už štandardný v mnohých nemocniciach a vykonáva ho personál, ktorý je pri pôrode. Je úplne bezbolestný a absolútne bezpečný pre matku aj dieťa. Deje sa tak tesne po pôrode a trvá to len niekoľko málo minút, takže matka odber väčšinou ani nezaregistruje.

Rodinná banka perinatálnych tkanív

Je tiež dobré poradiť sa so svojim gynekológom či lekárom a vybrať si pôrodnicu, ktorá odber perinatálnych tkanív k uloženiu do rodinnej banky umožňuje. V súčasnosti je na Slovensku odber možný v 13 kľúčových pôrodniciach, ktorých zoznam nájdete na internete.

Nastávajúca mamička má tiež možnosť sa rozhodnúť, aké laboratóriá si k uchovaniu, poprípade darovaniu svojich perinatálnych tkanív zvolí. Líšia sa predovšetkým používané technológie spracovania a kryokonzervácie buniek. Napríklad rodinná banka Národního Centra Tkání a Buněk ako jediná ponúka možnosť darovania placenty pre vývoj dôležitých liečivých prípravkov. Tiež ako jediná pracuje na vývoji peronalizovaného liečiva z tkaniva pupočníka.

Biologický poklad alebo odpad?

Lekári, biológovia a ďalší vedci z celého sveta vidia v perinatálnych tkanivách obrovskú budúcnosť a právom ich považujú za “biologickú poistku rodiny”. Výsledky mnohých vedeckých štúdií ich uisťujú, že bunky pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka budú mať v budúcnosti zásadnú rolu v liečbe celej rady imunologických, degeneratívnych, endokrinných, hematologických a metabolických ochorení a tiež budú prispievať k regenerácii a obnove poškodených tkanív a orgánov.

Svojím rozhodnutím pri pôrode môžete presunúť biologicky cenné perinatálne tkanivá z kategórie biologického odpadu do kategórie cenného biologického materiálu. Premeňte tým tie najhodnotnejšie bunky na potencionálny liek.

Zdroj článku: http://styl.instory.cz/1809-biologicky-poklad-pupecnikova-krev-a-tkan-muze-vasemu-diteti-jednou-zachranit-zivot.html