Tematínska 5/A, Bratislava 851 05
0800 800 522 (pracovné dni 8.00-20.00)
informacie@sctb.sk

Na odber pupočníkovej krvi prispieva ZPMV 211. Životodarná tekutina, ktorá môže zachrániť život

Na odber pupočníkovej krvi prispieva ZPMV 211. Životodarná tekutina, ktorá môže zachrániť život

Praha, 21. februára 2018 (ZP MV ČR) – Narodenie dieťaťa je jedným z najšťastnejších okamihov v živote. Pôrod je súčasne i jedinečná chvíľa, kedy je možné odobrať pupočníkovú krv – krv, ktorá môže v budúcnosti zachrániť život vášmu dieťaťu alebo jeho súrodencovi.

Za odber pupočníkovej krvi sa v pôrodnici platí. Maminkám, ktoré chcú túto možnosť využiť prispieva na odber pupočníkovej krvi Zdravotná poisťovňa ministerstva vnútra ČR.

Pupočníková krv je krv novorodenca, ktorá zostáva v placente po prerušení pupočníka. Je, podobne ako kostná dreň, cenným zdrojom tzv. zárodočných buniek, ktoré sa v priebehu rokov stali významnou nádejou pri liečbe mnohých ochorení – Alzheimerovej choroby, cukrovky, ochorení srdca, pečene, Parkinsonovej choroby, akútnej leukémie a radu ďalších.

Zárodočné bunky sú výnimočné v tom, že sa dokážu včleniť do akéhokoľvek orgánu či tkaniva a zaistiť jeho náhradu. Ide o mladé bunky (krv patrí pôvodom plodu, nie matke), nie sú teda ešte zaťažené životným štýlom a ďalšími vplyvmi okolitého prostredia.

Štep je väčšinou navyše okamžite pripravený k použitiu. “Pokiaľ sa maminka rozhodne uchovať pupočníkovú krv svojho novorodeného bábätka, môže požiadať o príspevok svoju zdravotnú poisťovňu. Napr. ZP MV ČR v rámci svojho fondu prevencie prispieva novopečeným maminkám na odber čiastkou 500 Kč,” hovorí Hana Kadečková, tlačová hovorkyňa Zdravotnej poisťovne ministerstva vnútra ČR (ZP MV ČR).

Zdroje: http://www.mednews.cz/cz/aktuality/19827/zivotodarna-tekutina-ktera-muze-zachranit-zivot-na-odber-pupecnikove-krve-prispiva-zdravotni-pojistovna-211?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss

http://www.tehotenstvi.cz/porod-sestinedeli-iii-doba-porodni/odber-pupecnikove-krve-muze-byt-diky-pojistovne-trochu-levnejsi