Tematínska 5/A, Bratislava 851 05
0800 800 522 (pracovné dni 8.00-20.00)
informacie@rodinnabanka.sk

Dokázané – ľudské bunky je možné uchovať plne funkčné 25 rokov

Dokázané – ľudské bunky je možné uchovať plne funkčné 25 rokov

V USA sa narodilo dieťa z vôbec najdlhšie zmrazeného embrya. V laboratóriách bolo uchované celé štvrť storočie!

V novembri sa v americkom štáte Tennessee narodilo dieťa z vôbec najdlhšie zmrazeného ľudského embrya. Informovala o tom stanica CNN, podľa ktorej bolo embryo zmrazené pred 25 rokmi, matka Tine Gibsonove má dvadsaťšesť rokov.

Dievčatko Emmu porodila 25. novembra za prítomnosti riaditeľa Národného darcovského centra embryí Jeffreyho Keenan. Emminých rodičov Tinu a Benjamina Gibsonových prekvapilo, keď sa dozvedeli o veku embrya. „Jednoducho som chcela dieťa, je mi jedno, či ide o svetový rekord alebo nie,“ povedala rodička.

Embryo bolo rozmrazené v laboratóriu vedenom Carol Sommerfeltovou, ktoré považuje narodenie Emmy za úspech, pretože sa ukazuje, ako dlho môžu embryá zostať zmrazené. Doteraz najstaršie embryo, z ktorého sa narodilo dieťa, bolo staré 20 rokov.

Emma pri narodení vážila tri kilogramy a merala cez pol metra, je zdravá, a to je jediné, na čom rodičom záleží. „Sme vďační a obdarení. Je pre nás vzácnym vianočným darčekom, „povedala matka. Otec Benjamin, ktorý má 33 rokov, povedal, že sa do dieťaťa zamiloval hneď, ako prišlo na svet.

Gibsonovci sa vzali pred siedmimi rokmi, Benjamin trpí cystickou fibrózou, často sprevádzanou neplodnosťou. Vzali si do starostlivosti niekoľko detí a mysleli si, že si nejaké dieťa adoptujú. Na možnosť skúsiť umelé oplodnenie zmrazeným embryom ich upozornil Tinin otec.

Prevzaté z: https://zdravi.euro.cz/denni-zpravy/z-domova/v-usa-se-narodilo-dite-z-embrya-zmrazeneho-25-let-485945?utm_source=euro_cz&utm_medium=newsletter&utm_campaign=clanek